top
top_01csoptop_02
top_bot_01.gifcsoptop_bot_02
blankpodorlickoblankcsopblank
top_bottom_01csoptop_bottom_02
top
>>  Home
>>  Novinky
>>  Soutěže
>>  Akce
>>  MOP
>>  Ekocentrum
>>  Naučné stezky
>>
>>
>>  Studánky
>>  Zah. spolupráce
>>  Dary lesa 2007
>>  Výroční zprávy
>>  Sponzoři
 

Stezka smyslového vnímání "Údolím Skuhrovského potoka"

Smyslově naučná stezka „Údolím Skuhrovského potoka“ byla otevřena v dubnu 2002. Je kombinací stezky smyslového vnímání přírody a klasické naučné stezky. Je samoobslužná, důraz je kladen na aktivitu návštěvníka. V informačním centru v České Třebové a v knihkupectví je k dispozici i mapa a publikace Průvodce stezkou, který obsahuje odborné informace o přírodě regionu, nápady pro smyslové vnímání a návody na hry pro děti.

Kudy na stezku

ceduleNa začátek Stezky Údolím Skuhrovského potoka se dostanete nejlépe z nádraží v České Třebové po žluté turistické značce, která celou stezku provází, nebo cyklotrase č.4061 směr obec Rybník. Vlastní začátek stezky je na okraji obce Rybník na začátku zóny klidu Srnov u tenisových kurtů. Konec stezky je nad obcí Skuhrov u začátku Přírodní rezervace Třebovské stěny.

Informace o trasách

Stezka má tři varianty tras:
varianta A /3 km/ - končí u restaurace Na Hrázi a je dostupná pouze chodcům,
varianta B /5 km/ - končí na Studené hůře u silnice Skuhrov – Česká Třebová,
varianta C /8 km/ - končí nad obcí Skuhrov.

mapaTrasa je vhodná jak pro chodce nebo rodiny s kočárky a vozíčkáře, tak pro cyklisty, kteří využijí cyklotras č. 4061, 4050 a 4045 a lyžaře běžkaře. Metodicky jsou aktivity i text informačních tabulí zpracován ve variantách pro děti a dospělé. Stanovitě podporující smyslové vnímání jsou vhodná i pro mentálně postižené spoluobčany.

Na trase stezky je 15 informačních tabulí. Některé z nich podávají pouze odborné informace doplněné obrázky. Většina tabulí obsahuje také žlutě označené texty vybízející k smyslovému vnímání. Například tabule u nádherného totemu informuje nejenom o historii a vzniku totemů, ale obsahuje i návod na aktivitu Hlasy přírody a Bosé tlapky. Právě pro smyslová vnímání obsahuje stezka řadu doprovodných zařízení například čichárium, pákovou houpačku, visutou lávku, dendrofon. Nyní má stezka o jedno zastavení více. Sedmé stanoviště bylo rozděleno na dvě. Stanoviště 7A je doplněno o „hmatárium“ se vzorky dřevin. Stanoviště 7B, věnované paleontologii a geologii, je doplněno o vzorky zkamenělin. Obě stanoviště jsou na nejkratší (zelené) variantě trasy.

Škola na stezce

smysl

Trasa stezky je ideální pro celodenní školní akce. Pro jednotlivé třídy dodáváme sadu vybavení pro program Škola na stezce. Třída vybavena touto sadou se na výlet může vydat kdykoliv. Sada obsahuje: průvodce, mapu, manuál, průzkumné listy, tužky a barevné samolepky. Průzkumné listy jsou pro práci žáků v terénu odlišné pro 3 věkové kategorie (1. a 2. stupeň ZŠ a pro středoškoláky). Listy jsou koncipovány tak, aby žákům l. st. ZŠ stačilo prohlédnout si obrázky na informačních cedulích a okolí a odpověď je jednoslovná. Starší žáci musí pozorně přečíst i texty na cedulích. Mapa, průvodce a manuál (autorské řešení průzkumných listů) je pro učitele a barevné samolepky jsou jako odměna pro žáky. Trasa pro 1. stupeň ZŠ je dlouhá 3 km, trasa pro 2.st. ZŠ a středoškoláky je dlouhá 8 km.
Sadu si můžete objednat .

Další informace

Obec Rybník v roce 2003 za podpory Pardubického kraje zřídila pro propagaci stezky samostatnou webovou stránku http://stezky.csop-podorlicko.cz/, na které si můžete prohlédnout jednotlivá stanoviště, fotografie z akcí, nabídku programů a nejbližších akcí.

Kontakty

Programy na smyslově naučné stezce:
H. Grundová, tel.: 725 734 871

blank