Základní organizace Českého svazu ochránců přírody PODORLICKO obdržela 4. 12. 2023 od senátorky Miluše Horské prestižní cenu „Nezisková organizace Pardubického kraje roku 2023“. Stalo se tak na Galavečeru v Pardubicích v kongresovém centru Palace Pardubice.
Galavečer pořádala Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) společně s Pardubickým krajem, za podpory Ministerstva vnitra ČR v rámci jedné z aktivit Regionálního dobrovolnického centra Pardubického kraje.
Ocenění bylo udělováno ve 3 kategoriích: společensky odpovědná firma kraje, nezisková organizace a
dobrovolník. Bylo oceněno 10 dobrovolníků, 3 společensky odpovědné firmy a 3 neziskové
organizace.
Celkem bylo navrženo k ocenění 26 neziskových organizací z kraje. Nominace vyhodnocovala komise
složená ze zástupců veřejné správy, neziskového a podnikatelského sektoru. Členem komise byl i Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor. Od něho ZO ČSOP PODORLICKO obdržela diplom „Za vytrvalou ochranu přírody“. Ocenění přebírala předsedkyně Hana Grundová, ale součástí delegace byl i místopředseda Vít Bednář, hospodářka Marie Zajíčková, vedoucí oddílu Mladých ochránců přírody Alena Šplíchalová a členka Lucie Vejdová.
ZO ČSOP PODORLICKO tvoří 30 dospělých členů a 15 dětí. Ocenění patří všem členům za jejich aktivity. V terénu se členové starají o údržbu dvou naučných stezek, udržují sečením tři louky s ohroženými druhy rostlin. Mapují výskyt invazních druhů rostlin, ale i vzácných lučních orchidejí a ohrožených hub. Instalují a kontrolují budky pro ptáky. Každý rok zapojují veřejnost do kampaně „Ukliďme Česko“ a připravují pytlomat. Ve spolupráci se skauty připravují v Parku Československých legií soutěž ke Dni Země a Dni skautů. Pořádají pro veřejnost akci „Hledání jara na stezce“
V Ekocentru PODORLICKO v Podbranské ulici připravili pro veřejnost v uplynulém roce 10 přednášek,
4 výstavy a 6 soutěží.
Zaujala vás činnost ochránců přírody? Chcete se přidat? Sledujte tyto stránky a přijďte do Ekocentra PODORLICKO. Být v ZO ČSOP PODORLICKO má cenu.
H. Grundová
15.12.2023
Úterý 14.5. od 18:00 přednáší Mgr. Roman Kalous
Povídání o ochraně motýlů v Radiměři a o udržitelném hospodaření v krajině. ZO ČSOP Arion udržuje staré sady a pastviny, které jsou cennými lokalitami ohrožených motýlů.
V Ekocentru Podorlicko, vstupné dobrovolné. Plakát zde.
03.03.2024
Terénní exkurze 8. 5. 2024 od 10:15 do 14:00
Pojďte s námi prozkoumat divočinu řeky Třebovky! Vydáme se do údolí mezi Rybníkem a Třebovicemi. Objevíte meandry, mokřady s bulty, vzácné rostliny, obojživelníky.
Vezměte si dobrou terénní obuv případně gumáky. Nezapomeňte svačinu a špekáčky.
Sraz v 10:15 hod. na konci obce Rybník u lomu směr Třebovice nebo v 10:00 hod. u Ekocentra Podorlicko v České Třebové. (Sdílená doprava od ekocentra je možná osobními auty po přihlášení. Přihlášky pro přepravu nahlaste do 6. 5. na telefon 702 292 352)
Plakát k akci naleznete zde.
Akce se koná v rámci projektu: „Naše mokřady v době klimatické změny.“
18.04.2024
19. – 28. 4. 2024 v Parku Československých legií
V Parku Československých legií na vás čeká 13 stanovišť s informacemi a kvízovými otázkami. Přijďte kdykoli od 19. do 28. dubna a soutěžte o drobné věcné odměny.
Soutěžit můžete ve třech věkových kategoriích: do 5 let, 6 - 11 let a od 12 let.
Plakát k akci naleznete zde.
Akci pořádá ČSOP Podorlicko a Skautské středisko Javor
za podpory Města Česká Třebová a firmy Sluneo
18.04.2024
Úterý 23. 4. od 18:00 přednáší Mgr. Michaela Míkovcová Ph.D.
Zkušenosti pracovnice ekocentra Paleta Oucmanice se šetrným hospodařením s vodou, s maximálním využitím vody na zahradě i v krajině, se zlepšováním mikroklimatu okolí.
V Ekocentru Podorlicko, vstupné dobrovolné.
03.03.2024
v neděli 14. 4. 2024, start od 14:00
Vycházka jarní přírodou spojená s pozorovací soutěží na trase Smyslově naučné stezky údolím Skuhrovského potoka. Účastníci dostanou pracovní listy a na stanovištích je čekají zajímavá pozorování a jarní hry. V cíli budou pro účastníky odměny.
Trasa začíná u prvního zastavení smyslově naučné stezky (v Rybníku u tenisových kurtů). Start je otevřen od 14:00 do 15:30. Startovné 50 Kč.
Cíl je u restaurace Nad Hrází v Srnově do 17:00
Akce je podpořena Pardubickým krajem, Městem Česká Třebová a Obcí Rybník
Plakát k akci zde.
07.04.2024
Úterý 9.4. od 18:00 přednáší Mgr. Adéla Hrubá DAPD
Známá permakulturní designérka představí svou zahradu a její postupnou proměnu z holé pastviny v oázu hojnosti, která živí celou její rodinu a zároveň prospívá i okolní přírodě. Prozradí své nejosvědčenější postupy, strategie a triky, jak s minimem vynaloženého úsilí dosáhnout maximálního účinku.
Během přednášky bude možné zakoupit semínka a sazenice starých, vzácných a méně známých druhů ovoce, zeleniny a bylin.
V Ekocentru Podorlicko, vstupné dobrovolné. Plakát zde.
Adéla Hrubá již více než 15 let žije se svojí rodinou na polosamotě v podhůří Orlických hor, kde hospodaří na zhruba hektarovém pozemku.
Její zahrada je v síti Ukázkových permakulturních projektů a také Ukázkovou přírodní zahradou. Pěstuje a semenaří pro o.p.s. Gengel staré a netradiční druhy rostlin (víc než 70 odrůd), spustila projekt pro školy Staré odrůdy do škol a iniciovala založení komunitní zahrady na pěší zóně v Žamberku (Zahrada bez plotu).
V současné době je členkou týmu mezinárodního projektu Children in permaculture, jehož cílem je integrovat permakulturu a zásady udržitelného způsobu života do školních osnov a vytvořit k tomu potřebné materiály. Absolvovala praktický kurz permakultury u Seppa Holzera, Úplný kurz permakulturního designu u Tomase Remiarze, Učitelský kurz permakultury u George Sobola a několik kurzů specializovaných na sociální permakulturu (např. Dragon Dreaming, sociokracie). Vede kurzy permakultury, pořádá happeningy a osvětové přednášky pro širokou veřejnost a věnuje se poradenské a konzultační činnosti.
03.03.2024
Úterý 26.3. od 18:00 přednáší Mgr. Adéla Hrubá DAPD
Přírodní zahrady využívají přirozené procesy a koloběhy, podporují je, a šetří tak přírodu i naši vlastní práci.
Je nezbytné na zahradě rýt, plet, okopávat a zalévat? Jak si přirozenou cestou poradit s pleveli a škůdci? Jak kombinovat rostliny, aby byly vitální, zdravé a poskytovaly vysoké výnosy? Jak jednoduše a rychle zakládat zeleninové a květinové záhony netradičními způsoby? Jaké méně známé druhy ovoce a zeleniny stojí za to pěstovat?
V Ekocentru Podorlicko, vstupné dobrovolné. Plakát zde.
03.03.2024
Úterý 19.3. od 18:00 přednáší Mgr. Kateřina Geržová
Součást serálu přednášek „Živá zahrada v době klimatických změn“.
Botanička, fytoterapeutka, bylinkářka K. Geržová představí témata Pěstování a sběr léčivek, Zpracování bylinek, Nebezpečné a falešné informace, Civilizační problémy a bylinky.
Během přednášky budou k prodeji a ochutnání bylinné směsi a produkty.
V Ekocentru Podorlicko, vstupné dobrovolné. Plakát zde.
03.03.2024
Úterý 5.3. od 18.00 přednáší RNDr. Aleš Látr Ph.D.
Součást serálu přednášek „Živá zahrada v době klimatických změn“.
Přednáška vědeckého pracovníky firmy Symbion o významu hub v zahradě, ukázka symbiotických hub. Jak houby zlepšují půdu a zvyšují výnosy? Jak zadržují vodu?
Účastníci přednášky obdrží vzorek symbiotických hub pro svou zahradu.
V Ekocentru Podorlicko, vstupné dobrovolné. Plakát zde.
03.03.2024
Dovolujeme si vás pozvat na letošní první cestopisnou přednášku :
V Ekocentru Podorlicko, Podbranská 959 Česká Třebová
11.1. 2024 ČTVRTEK od 18,00
ZA TUČŇÁKY DO PATAGONIE
Vyprávění Mgr. Hany Entové o měsíční výpravě do Patagonie a Ohňové země. Kromě navštívených jihoamerických památek bylo cílem cesty pozorování a fotografování místní fauny a flóry. Na své si přijdou i milovníci hor a ojedinělých fenoménů zdejší neživé přírody. K vidění bude fotoprezentace a velkoformátové knihy.
Pořádá ZO ČSOP Podorlicko. Vstupné dobrovolné.
https://www.csop-podorlicko.org/plakaty/240102Patagonie2024.pdf
02.01.2024
Spolupráce obou organizací partnerských měst začala v roce 2005 v průběhu Dnů partnerství. Od té doby si přátelé přírody vyměňují informace, materiály, navštěvují se. Pojí je hluboké přátelství navzdory jazykové bariéře.
V roce 2006 uspořádala ZO ČSOP Podorlicko za výrazné podpory Města Česká Třebová Mezinárodní mykologické dny. Zúčastnili se jich mykologičtí odborníci v České republiky a z Itálie. Jako účastníci byli také zástupci partnerských měst Olawa a Svit. Součástí mykologických dnů byla výstava fotografií hub terénní exkurze, ornitologická pozorování, přednášky a výstava hub.
Na podzim roku 2006 následovala návštěva čtyřčlenné delegace ze ZO ČSOP Podorlicko v Agrate Brianza v době konání výstavy Mostra di Funghi. Poznávali jsme i život partnerského města, zúčastnili jsme se sběru hub v Alpách.
V roce 2010 navštívila jubilejní 20. výstavu hub v Agrate Brianza zástupkyně ZO ČSOP Podorlicko Hana Grundová a domlouvala další spolupráci.
V roce 2012 proběhla vzájemná návštěva členů obou organizací. Italové navštívili Českou Třebovou v červnu 2012 v době konání Týdne sportu. Absolvovali terénní exkurze s určováním hub a také ornitologická pozorování. Na podzim navštívila česká delegace Itálii. Seznámili se s přípravou výstavy hub a velmi zajímavé bylo poznání vodní rezervace Vasca Volano a oblasti Montevecchia.
Italská delegace byla naposledy v České Třebové na Mykologických dnech v roce 2017. Česká delegace navštívila Itálii na podzim roku 2019. Covidové období omezilo možnost osobních kontaktů, ale zesílilo vzájemné internetové kontakty.
V říjnu 2022 byla předsedkyně ZO ČSOP Hana Grundová v Itálii jako pedagogický doprovod studentů gymnázia, kteří se zúčastnili akce „European Week“. Využila možnosti navštívit přátele v Agrate Brianza v době přípravy podzimní výstavy hub. S Luisou Atzei, prezidentkou organizace AMB Ercole Cantú , se dohodly na návštěvě zástupců organizace v České Třebové v roce 2023.
04.10.2023
23.11. 2023 Čtvrtek 18,00 Ekocentrum Podorlicko, Podbranská 959
Přednáška fotografa Rostislava Bartoně, který je známý svými záběry krajiny Orlických hor. Jeho krajinné fotografie jsou k vidění v restauraci Eva Na Splavě. V ekocentru Podorlicko bude vyprávět o dobrodružstvích a nevšedních zážitcích z focení divoké přírody. Můžete se těšit na veselé historky, ale i na napínavé příběhy doplněné videoprojekcí a dechberoucími záběry zvířat žijících ve volné přírodě. Akce je určena široké veřejnosti. Vstupné dobrovolné.
25.10.2023
Srdečně Vás zveme na výroční 20. výstavu hub v ekocentru Podorlicko.
Vystaveny budou čerstvé exempláře hub nasbírané v okolí České Třebové.
Výstava potrvá od 6.10. do 8.10.2023, doprovodným programem je přednáška Houby ostrova Madeira Hany Ševčíkové.
Pátek 6.10.2023 8:00 - 18:00 a od 18: 00 přednáška Houby ostrova Madeira Hany Ševčíkové
Sobota 7.10.2023 9:00 - 17:00
Neděle 8.10.2023 9:00 - 14:00
Vstupné: dospělí 40 Kč, děti 20 Kč
Plakát zde.
Souběžně probíhá do 12. listopadu výstava Na houby! v městském muzeu v České Třebové, kterou vřele doporučujeme navštívit. Plakát zde.
01.10.2023
7.11. 2023 Úterý 18,00 Ekocentrum Podorlicko, Podbranská 959
Přednáška o studánkách v okruhu do 10 km od České Třebové s jejich fotografiemi, doplněná mapovými podklady. Přednášející Petr Vomáčka je neúnavný hledač studánek, fotí je, dokumentuje jejich historii. Přednáška navazuje na jarní úspěšnou akci.
25.10.2023
Zveme Vás na besedu s cestovatelem Honzou Šimůnkem 19. října od 18:00 v Ekocentru Podorlicko.
Součástí bude promítání fotografií a videí z cesty po západoafrických Sierra Leone, Libérii a Guinei.
Vstupné dobrovolné. Plakát zde.
04.10.2023
Zveme Vás na přednášku v rámci programu Výstavy hub
Přednáška Hany Ševčíkové proběhne 6.10.2023 od 18:00 v Ekocentru Podorlicko.
Hana Ševčíková je předsedkyní Mykologického klubu Brno a pracuje jako mykoložka v Moravském zemském muzeu v Brně.
Vstupné dobrovolné. Plakát k akci zde.
04.10.2023
Milí členové ČSOP,
zvu Vás na přednášku Trávníky v České Třebové, kterou budu mít v úterý 23.5.2023 od 18,00 v ekocentru.
Ptáte se proč toto téma? Stav trávníků hodně ovlivňuje mikroklima ve městě. Pokud jsou často sečeny na nízkou výšku, snadněji vysychají, neudrží dost vody a v horkém létě schnou. Takovéto trávníky jsou mrtvou zónou, protože hmyz nemá šanci se tam vyvinout. Všimli jste si, že mizí motýli? Nemají se kde živit, když nic nekvete, housenky jsou sekačkami rozdrceny, než můžou vyrůst. Pokusili jsme se hledat určité řešení v komisi životního prostředí Města Česká Třebová
Vedení města podpořilo návrh komise životního prostředí na vytvoření tří ploch s dvousečnou loukou. Vytvořilo k tomu a umístilo i informační tabule pro veřejnost. Odezva je kladná a občané navrhují další plochy na sídlišti . K problematice změny hospodaření na trávnících proběhly zprávy na městském webu, je článek v městském Zpravodaji. Pardubický rozhlas natočil reportáž. Technické služby (firma EkoBi) spolupracují velmi dobře. Kromě vytyčených dvousečných ploch, začaly některá místa sekat na různou výšku.
Těším se na setkání H. Grundová
15.05.2023
Srdečně Vás zveme do ekocentra Podorlicko na 9.5. od 18,00 na přednášku Petra Vomáčky Studánky České Třebové.
Víte, že nejvíce studánek v Čechách je v našem městě?
Přijďte se seznámit s vodními poklady našeho okolí.
Přednášející Petr Vomáčka je neúnavný hledač studánek, mapuje je, fotí, napsal o nich knížku.
Pořádá ZO ČSOP Podorlicko.
Vstupné dobrovolné.
30.04.2023
V neděli 16. 4. 2023 pořádáme na Smyslově naučné stezce údolím Skuhrovského potoka pořádáme tradiční jarní vycházku spojenou s pozorovací soutěží.
Účastníci dostanou pracovní list a na stanovištích je čekají zajímavá pozorování a jarní hry. V cíli budou pro účastníky odměny.
Trasa začíná u prvního zastavení smyslově naučné stezky v Rybníku u tenisových kurtů. Start je otevřený od 13:30 do 15:30, startovné 50 Kč.
Cíl je v restauraci Nad Hrází v Srnově do 17:00
23.03.2023
Přednáší Daniel "Qěták" Stach (člen rady Města Česká Třebová a firmy Arboristi ČT)
Přednáška volně navazuje na předchozí Stromy ve městě. Budeme se bavit o výběru prostoru pro výsadbu, výběru a kvalitně sadebního materiálu, přípravě místa výsadby, výsadbě stromku a jeho povýsadbové péči.
Přednáška se koná ve čtvrtek 13. 4. 2023 od 18:00 v Ekoncetru Podorlicko v České Třebové.
Plakát k akci zde.
23.03.2023
Přidejte se k nám k úklidu okolí našeho okolí. V období od 23. března do 2. dubna budou k dispozici úklidové prostředky formou pytlomatu u Ekocentra Podorlicko.
Vydejte se tam, kde to máte rádi a spojte svou vycházku s pomocí přírodě. Sesbíraný odpad prosím vyhoďte do odpadkových košů, popelnic či kontejnerů na tříděný odpad. Větší objemy odpadu je možné ponechat na svozových místech.
Plakát k akci naleznete zde.
Mapku svozových míst naleznete zde.
23.03.2023
Milí členové ČSOP,
V sobotu 1.4. budeme společně uklízet prostor u letiště. Sraz je v 9.30 U Dvora (odbočka ke Floriánu) . Pytle, nářadí, rukavice dovezeme. Můžete vzít svoje děti a přátele. Po úklidu mezi 12 – 13.hodinou jsme zváni od ZO ČSOP Zlatá Studánka na opékání špekáčků u Richtrovy chaty na Studené hůře.
30.03.2023
Honza Šimůnek procestoval téměř celý svět. Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění s promítáním.
https://www.csop-podorlicko.org/plakaty/230308SalamounovyOstrovy.pdf
08.03.2023
Pondělí 27. 2. 2023 v 18:00
Přednášející manželé Radka a Radim Urbánkovi procestovali Island v muzejní společnosti a nabízejí neotřelý pohled na tuto ostrovní zemi.
Pořádá ZO ČSOP Podorlicko.
Vstupné dobrovolné.
23.01.2023
Vážení členové ZO ČSOP Podorlicko
zveme Vás na výroční členskou schůzi, která se bude konat v ekocentru Podorlicko ve čtvrtek 23. 2. 2023 od 17,00
Program:
1. Informace k registraci.
2. Výroční zpráva za rok 2022 (promítání)
3. Zpráva o hospodaření.
4. Revizní zpráva.
5. Představení příznivců a volba nových členů
6. Volba výboru a revizora
7. Plán činnosti ZO ČSOP a MOP na rok 2023
8. Diskuse.
9. Usnesení, závěr
Bude připraveno občerstvení. Potvrďte prosím emailem svoji účast do 19. 2.2023
Členské příspěvky na rok 2023 můžete zaplatit hotově na výroční schůzi, ale raději budeme, když je uhradíte převodem na účet ZO ČSOP Podorlicko Česká spořitelna, a.s. Česká Třebová č. účtu: 1321780399/0800 variabilní symbol 9, do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno a příjmení.
Příspěvky uhraďte v těchto částkách:
- výdělečně činní – 400 Kč,
- nevýdělečně činní a mladší 18 let – 200 Kč,
- starší 70 let – 100 Kč,
- rodinné členství – 500 Kč
- mladý ochránce přírody (MOP) 600Kč (pokud je člen MOP rodinným členem, platí jen 400 Kč)
Pokud máte nějaké připomínky, či dotazy zašlete prosím sdělení výboru ČSOP na csop-podorlicko@seznam.cz , nebo zavolejte předsedkyni na tel. 702292352
Na shledanou se všemi členy se těší za výbor ZO ČSOP Podorlicko
Hana Grundová
18.02.2023
Úterý 14. 2. 2023 v 18:00
Přednášející Daniel Qěták Stach (člen rady Města Česká Třebová a firmy Arboristi ČT) nás seznámí s tím, jak pečovat o stromy, jak poznat napadení stromu houbami, jaké zásahy dělat v zimě, jak posoudit nebezpečí starých stromů, jak vysazovat nové stromy.
Pořádá ZO ČSOP Podorlicko.
Vstupné dobrovolné.
23.01.2023
Čtvrtek 24. 11. 2022 v 17:00 v Ekocentru Podorlicko
Přednáška geologa Ing. Jiřího Šury (Východočeské muzeum, Univerzita Pardubice)
Voda v atmosféře i na zemi. Vyprávění o tom, jakých podob voda nabývá, kudy putuje a co všechno dokáže, s fotografiemi autorovými.
Z obsahu: Kde se voda vzala, kdy je neviditelná, skupenské přeměny, optické jevy s vodou související, účinky dešťového ronu a vody tekoucí, barvy vody.
Vstupné dobrovolné
22.11.2022
Čtvrtek 10. 11. 2022 v 17:00
Prohlídka fotografické výstavy. Autorka fotografií Jana Pravcová je členkou České mykologické společnosti a České společnosti ornitologické. Představí fotografie hub a ptáků a povypráví o jejich pozorování, hledání a způsobech fotografování.
Vstupné dobrovolné
22.11.2022
Den za obnovu lesa je největší celostátní lesnickou akcí pro veřejnost, kterou pořádají Lesy České republiky. Těšíme se na vás v sobotu 15. října 2022 od 10 do 16 hodin. Můžete sázet stromky nebo si jen přijďte užít doprovodný program pro celou rodinu a projít se po lese. S sebou rukavice, vhodnou obuv a vhodné oblečení.
???? Kdy: sobota 15. října 2022 od 10 do 16 h
???? Kde: areál Peklák na okraji České Třebové. Ski a bike park Peklák.
GPS: 49.9091000N, 16.4318000E
???? Parkoviště: GPS 49.9091000N, 16.4318000E
Program:
Parkoviště
- stanoviště kyvadlové dopravy
- houbařská poradna - Ekocentrum Podorlicko
- aktivity lesní pedagogiky
- střelba z luku a ze vzduchovky
- regionální potravina
Stezka nad sjezdovkou
- co se povedlo
- těžba, HV a lesnické nářadí
- program Vracíme koně lesu - ukázky přibližování
- zoologie a myslivost
- semenářství a ukázky sběru semen ze stojících stromů
- jak se měří dříví
- ochrana lesa a péče o mladé porosty
- program Vracíme sovy lesu - záchranná stanice Pasíčka
- program Vracíme vodu lesu
- Horská služba
- opékání špekáčků
Plakát je novinky.php#221011DENSLESY2022:
Poznámka: V prostoru kolem parkoviště budou umístěny doprovodné aktivity lesní pedagogiky a střelnice pro střelbu ze vzduchovky a z luku. V lesních porostech nad sjezdovkou bude trasa lesnické stezky a plochy určené k vysázení. Na stezku bude zřízena kyvadlová doprava, pro zdatnější bude možnost vyjet na kole nebo pěšky - cca 2 km (do kopce).
Více informací najdete na http://sazimelesynovegenerace.cz/
11.10.2022
Srdečně Vás zveme na 19. Výstavu hub a mykologickou poradnu do Ekocentra Podorlicko. Součástí bude přednáška Martina Mičky s názvem Voskovky jsou houby, která proběhne v pátek od 18:00.
Výstava bude probíhat od 7. do 9. 10. 2022
7. 10. 2022 8:00 - 18:00, od 18:00 přednáška Voskovky jsou houby
8. 10. 2022 8:00 - 17:00
9. 10. 2022 8:00 - 14:00
Akci a přednášku si určitě nenechejte ujít, těšíme se na Vás.
Plakát k akci zde.
Vstupné na výstavu: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč
Akce je podpořena Pardubickým krajem a Městem Česká Třebová.
07.10.2022
ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová ve spolupráci s Městským muzeem a galerií ve Svitavách pořádá výstavu „SVĚT NETOPÝRŮ“
Dovolujeme si Vás pozvat na vernisáž v pátek 9. 9. 2022 v 18,00 v Ekocentru Podorlicko v České Třebové (Podbranská 959).
Po představení výstavy a občerstvení bude pokračovat netopýří noc s vycházkou podél Třebovky a k rotundě Sv. Kateřiny v doprovodu zoologa Mgr. Jakuba Vrány. Pomocí detektoru netopýřích zvuků, budeme mapovat výskyt. Předpokládaný konec akce v 21,00.
08.09.2022
Výstava bude otevřena 18. až 22. 5. 2022 od 9:00 do 17:00
Během výstavy bude zajištěn odborný výklad a také poradenství pro pěstitele kaktusů. Prodej kaktusů a semenáčků zajištěn.
Pro školy je připraven program kvíz a soutěž o kaktusech a léčivkách. Vstupné žáků 10 Kč.
Plakát k akci zde.
17.05.2022
20.4. - 25.4.2022 v parku Československých legií
Stejně jako v roce 2021 najdete na stromech v parku Československých legií před poliklinikou panely se soutěžními otázkami k tématu ochrany přírody a skautingu.
Připravují je členové ZO ČSOP Podorlicko a skauti a skautky ze střediska Javor Česká Třebová.
21.03.2022
Neděle 10. 4. 2022 od 13:30 v Rybníku
Vycházka jarní přírodou s pozorovací soutěží na trase smyslově naučné stezky „Údolím Skuhrovského potoka“. Účastníci dostanou průzkumný list a na stanovištích je čekají zajímavá pozorování a jarní hry. V cíli budou pro účastníky odměny.
Start je od 13,30 do 15,00 hodin.
Začátek trasy je u prvního zastavení stezky u kurtů v Rybníku.
Cíl je u restaurace Nad Hrází.
Startovné 50 Kč za průzkumný list.
Pořadatel ZO ČSOP Podorlicko
Akce je podpořena Pardubickým krajem, Městem Česká Třebová a Obcí Rybník.
21.03.2022
Po roce je tu zas, Třebovský Pytlomat! V termínu od 1.4. do 17 hodin 3.4. bude možné si v Pytlomatu před Ekocentrem Podorlicko (Podbranská 959, Česká Třebová) vyzvednout pracovní rukavice, pytle, bezpečnostní pokyny k úklidu a drobnou odměnu. Do úklidu se můžete pustit tam, kde to máte rádi.
Budeme se těšit na vaše zprávy a fotografie.
21.03.2022
Sobota 2.4.2022 13:00
Sraz ve 13 hodin na novém parkovišti u cyklostezky Na Podhorce.
S sebou: vhodné oblečení (vhodné boty a oblečení, které si můžete ušpinit).
Organizátoři zajistí pytle, rukavice a drobné odměny.
Po akci si s námi můžete opéct špekáčky u totemu!
Kontaktní osoba: Pavel Suchý tel.: 724 935 882. Email: balderon@centrum.cz.
21.03.2022
Sobota 2.4.2022 13:00 Podkova
Sraz ve 13 hodin na konci obce Rybník – rozcestí u mostu (směr Třebovice).
S sebou: vhodné oblečení (vhodné boty a oblečení, které si můžete ušpinit).
Organizátoři zajistí pytle, rukavice a drobné odměny.
Kontaktní osoba: Alena Š. tel.: 734 236 028.
21.03.2022
Středa 23.3.2022
Sraz v 16 hodin v Kozlovské ulici před vodárnou ORVOS.
21.03.2022
Vážení přátelé členové ZO ČSOP Podorlicko
zveme Vás na výroční členskou schůzi, která se bude konat v ekocentru Podorlicko ve středu 9. 3. 2022 od 17.30
Program:
1. Informace k registraci.
2. Výroční zpráva za rok 2021 (promítání)
3. Zpráva o hospodaření.
4. Revizní zpráva.
5. Volba výboru a revizora
6. Plán činnosti na rok 2022
7. Diskuse.
8. Usnesení, závěr
Bude připraveno občerstvení. Potvrďte prosím emailem svoji účast do 7.3.
Členské příspěvky na rok 2022 uhraďte prosím do 7. 3. 2022 převodem na účet ZO ČSOP Podorlicko číslo 1321780399/0800, jako variabilní symbol uveďte číslo 9, do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno a příjmení
Příspěvky uhraďte v těchto částkách:
· výdělečně činní – 400 Kč,
· nevýdělečně činní a mladší 18 let – 200 Kč,
· starší 70 let – 100 Kč,
· rodinné členství – 500 Kč
· MOP 400Kč (pokud je člen MOP rodinným členem, platí jen 200 Kč)
Pokud máte nějaké připomínky, či dotazy zašlete prosím sdělení výboru ČSOP na csop-podorlicko@seznam.cz , nebo zavolejte předsedkyni na tel. 702292352
Na shledanou se všemi členy se těší za výbor ZO ČSOP Podorlicko Hana Grundová
07.03.2022
Zábavní pyrotechnika škodí zvířatům i lidem. Přesto roční tržby za její prodej u nás dosahují 1 miliardy Kč. Péče o zraněná zvířata, včetně těch, kterým zranění způsobila pyrotechnika, stojí v záchranných stanicích okolo 70 milionů Kč. Peníze na tuto péči v roce 2022 však zatím nejsou. Budou záchranné stanice v lednu pracovat na dluh? Počet zvířat, kterým záchranné stanice pomohly v roce 2021, překročil 33 000!
O škodlivosti ohňostrojů a zábavní pyrotechniky pro zvířata dnes už píše kde kdo. Asi nemá smysl opakovat naše každoroční tiskové zprávy na toto téma. Jsme rádi, že Český svaz ochránců přírody (ČSOP) byl na konci minulého století u zrodu kampaně proti ohňostrojům. Ta dnes pomalu začíná sklízet svá ovoce. Jediné co k tomuto tématu lze opakovat donekonečna je, že, pokud najdete ohňostrojem či jinak poraněné divoké zvíře, hledejte pomoc u záchranných stanic. Centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic bude na lince 774 155 155 k dispozici i o silvestrovské noci.
ČSOP byl na konci minulého století i u zrodu zmíněné Národní sítě záchranných stanic. Tento projekt také dnes sklízí svá ovoce. Leč jsou poněkud trpká. Rok od roku přibývá zvířat, kterým ochránci přírody pomohou. Důvod je prostý: velká část veřejnosti už byla s existencí a prací záchranných stanic seznámena a ví, že se na ně může obrátit. To je určitě velký úspěch! Co se však nepodařilo? Vysvětlit lidem, že bez jejich konkrétní pomoci záchranné stanice kvalitně pracovat nemohou. Podařilo se přesvědčit stát, že bez záchranných stanic mu vznikne velký problém, a tak se zvedla jeho finanční podpora z původních 3 až na dnešních 17 milionů Kč. Nepodařilo se ho však přesvědčit, že pro systém záchrany handicapovaných zvířat je nutné přijmout i nějaký dlouhodobý koncepční dokument (leží už několik let v šuplících ministerstva životního prostředí). Bez tohoto dokumentu je těžké přesvědčovat krajské a obecní úřady, že systematická podpora záchranných stanic také z jejich strany je nutná. Přesto tyto úřady alespoň z části nehodily záchranné stanice přes palubu a na jejich činnost přispívají dohromady částkou více jak 20 milionů Kč. Zbývající náklady na zajištění kvalitní záchrany divokých zvířat v nouzi se pokrývají z darů veřejnosti a firem a také z občasné ekonomické činnosti stanic (vstupné, poplatky za výukové programy, prodeje, reklama...).
„Abychom mohli zajistit transport, teplo, krmení a nezbytnou veterinární péči všem handicapovaným zvířatům, které nám lidé v roce 2022 přinesou v takové kvalitě, aby se většinu z nich podařilo zachránit a vypustit zpět do přírody, potřebujeme přesvědčit veřejnost, aby nám pro rok 2022 darovala nejméně 20 milionů Kč,“ uvedl ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo. „Stačilo by například přesvědčit pouhá 2% z těch, co si kupují zábavní pyrotechniku, aby namísto nákupu věnovali peníze na účet sbírky Zvíře v nouzi. Jenže to budou asi úplně jiní lidé než ti, kterým skutečně jde o přírodu a zvířata…,“ dodává.
Podpořit činnost záchranných stanic můžete prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi. Finanční prostředky můžete zasílat na číslo sbírkového účtu: 33553322/0800. Více informací na webu www.zvirevnouzi.cz a facebookových stránkách Zvíře v nouzi anebo třeba zde: https://native.seznamzpravy.cz/zvirata-potrebuji-vasi-pomoc/
Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa.
Zdroj: http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=9706
06.01.2022
27.1.2022 v 18:00
Přednáška Jiřího Malíka, předsedy spolku Živá voda, který se zasadil o přeměnu krajiny na Broumovsku tak, aby zadržela více vody. Jeho model Živá krajina je praktickou adaptací na klimatickou změnu. Pomáhá nyní na řadě míst v ČR realizovat pozemkové úpravy, tak aby se v krajině voda udržela. Společně jsme
schopni sami vytvářet krajinu, která je udržitelná a příjemná nejen pro nás, ale i naše potomky. Vezmeme-li v potaz klimatické změny, je nutné klimatickou udržitelnost vzít do vlastních rukou. Získáte praktické rady, cenné zejména pro majitele pozemků, zemědělce, geodety, zaměstnance státní správy.
Pořádá ZO ČSOP Podorlicko a spolek Živá voda.
Plakát zde.
Vstupné dobrovolné.
19.01.2022
ztráty a nálezy veřejného zájmu
19.1.2022 v 18:00
Komentovaná prezentace videodokumentu Prof. RNDr. Pavla Kováře CSc.
Film mapuje problematiku přeměny údolí řeky Orlice mezi Ústím nad Orlicí a Chocní v souvislosti s výstavbou nové vlakové trasy. Zaznamenává komentáře biologů (V. Ložek, L. Juřičková), geologů (J. Vítek, S. Šeda) i historiků. Kameramanem filmu byl Jan Jasanský.
Plakát zde.
Vstupné dobrovolné
19.01.2022
Přejeme vám Vánoce zdravé, etické, šetrné, soucitné a přitom šťastné
Každoročně po Vánocích se ze zpráv dovídáme, kolik miliard korun jsme v ČR za dárky utratili a kolik tisíc zásilek přepravily PPL nebo Česká pošta. Zatím nikdo nepočítal, kolik rolí balicího papíru šlo do koše, kolik smažených kaprů lidi vyhodili, protože jim vlastně nechutná (ale přeci „kapr na Vánoce musí být“), kolik stromků skončilo na Tři krále mezi barevnými kontejnery na odpad před panelákem.
Vánoce, jaké známe dnes, jsou ve znamení shonu, stresu, davu lidí a nákupního běsnění. Nechtěně zapříčiníme velkou škodu životnímu prostředí – má to na svědomí zvýšená produkce zboží, doprava naších dárků z dalekých dálek, zneužití přírodních zdrojů.
My ale věříme, že pravý smysl Vánoc je někde jinde.
Zkuste si najít tipy a rady, jak si udělat Eko-Vánoce, neboli ekologicky šetrné Vánoce, se zdravějším jídlem na talíři, bez plýtvání energie, s ohleduplnými skutky vůči přírodě a živým bytostem. Nejenom, že nebudete ochuzeni o kouzelnou atmosféru svátků, ale naopak vás bude moci hřát pocit, že jste pomohli životnímu prostředí, a sobě.
Jak vybrat stromeček?
Bez stromečku nejsou Vánoce. A tak se těšíme, až si letos užijeme zdobení „lesního krasavce“, nadělování dárků nebo vůni pryskyřice.
Který druh si pořídit? Nejhorší variantou je umělý stromek z polyvinylchloridu (PVC), který k nám na Vánoce doputoval z daleké Asie. Pro mnohé je to velice pohodlná varianta, neopadá z něj jehličí a nemusíte ho zalévat. Velkou nevýhodou umělého stromku je, že při jeho výrobě dochází k velké zátěži životního prostředí, a navíc je velmi obtížně recyklovatelný. Plus k tomu doprava k nám z jiného konce světa. Dle některých studií představuje ale i zdravotní rizika pro děti, kvůli uvolnění olova z materiálu.
Ani řezané živé stromečky, často postříkané pesticidy a chemickými hnojivy pro zrychlení růstu, nejsou k životnímu prostředí moc přátelské. Navíc k nám také musí urazit půl Evropy – často se totiž pěstují na dánských farmách.
Pokud se pro řezaný vánoční stromek rozhodnete, hledejte především certifikát FSC (značka pro šetrné lesní hospodaření). Je zárukou toho, že mají stromky legální původ a nebyly například získané během holoseče.
Ročně se v naší republice prodá přes milion stromků. Ty se po Vánocích stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí – bylo by ročně vysazeno 10 tisíc stromků.
Pokud Vám (jako nám) pokácení stromečků kvůli vyzdobení interiéru na pár svátečních týdnů připadá tak trochu jako barbarství, zkuste na to jít letos jinak: ozdobte místnost kyticí ze spadlých větví jehličnanů, šišek, bobulí, mechu – užijte si procházku v lese a nasbírejte si materiál na výzdobu. Inspirujte se... Nebo to doma ozdobte imaginárním stromkem (tzv. bezstromečková metoda).
Přejeme vám, abyste se vyhnuli moderním, konzumním Vánocům a užili si to, co je na svátcích nejkrásnější.
Šetrné Vánoce jsou především Vánoce kreativní. Vystačíme si s málem, porozhlédneme se po domácnosti nebo zahradě po něčem, co bychom mohli využít k tvoření – a vzniknou nádherné vánoční ozdoby, pěkně zabalené dárky nebo originální přáníčka pro naše blízké. Při tvorbě vlastních dekorací se navíc dokonale uvolníme, dopřejeme si chvilku pro sebe nebo společný čas v rodinném kruhu. Vždyť každý kousek, který si doma vyrobíme sami, nám udělá větší radost než ten kupovaný. Přece pocit pravých Vánoc v žádném obchodě nekoupíš.
Na Vánoce se těšíme celý rok – možná proto, že nám i v dospělosti dávají možnost cítit se jako v pohádce. Očekávat kouzla. Hledat dárky pod stromečkem. Nebo naopak darovat radost blízkým – výměnou za rozzářené oči a dětský smích. Ponořit se do čarovné zimní atmosféry rozsvícených luceren a prostě snít…
Jenže místo tak očekávaného období klidu, štěstí, rodinné pohody a relaxování, to pro mnohé z nás může v praxi vypadat o dost jinak.
O Vánocích, za starých časů svátcích míru, ticha a pokory před Spasitelem, dnes všichni jakoby nasedáme na šílený vánoční vláček ozdobený levnými čínskými třpytkami – a vezeme se na pokraji mentálního vyhoření mezi stanicemi “shánění dárků ve slevách a tlačenici”, “uklizená a vyzdobená domácnost jako ze škatulky”, “letos si toho musím napéct ještě víc”, “stromek až po strop jako z lesklého magazínu”, “jak přibrat pár kil a pak je shodit” nebo “jak utratit veškeré rodinné úspory za dárky, které si v podstatě nikdo nepřál”.
Nakonec jsme na Štědrý den tak unavení, že se těšíme – až už to všechno bláznění bude za námi.
Ve výsledku vánoční horečky trpí také planeta, která se musí vypořádat se vším tím odpadem a znečištěním, které vzniklo při výrobě a přepravě našich dárků, umělých stromků a lesklých ozdůbek z jiného konce světa, nebo při svícení miliard žárovek girland a blikajících vánočních reklam pro přilákání zákazníků… Napadlo vás někdy, že takový ten přepych a přehnaná spotřeba není zadarmo? Vždyť někdo to odnést musí. Na Vánoce, aniž bychom si to přáli, necháváme přírodu a životní prostředí trpět jako nikdy.
Proto, než se letos necháte strhnout davem ve vichřici vánočního konzumu a omámit se lákavými komerčními sděleními – zastavte se na chvíli. Je asi na čase popřemýšlet, o čem vůbec Vánoce jsou. A čím jsou pro vás. Vyhnete se tak stresu a případnému zklamání ze ztroskotaných iluzí a promarněné energie. Raději než přípravě “ideálních Vánoc se vším všudy”, darujte svůj čas sami sobě a lidem, na kterých vám skutečně záleží. Nenakupujte hromadu “nezbytností”. Letos si dopřejte svátky bez zbytečného plýtvání a šetrně k přírodě a k sobě – přitom plné lásky, blízkosti a souznění.
Možná to budou nejkrásnější Vánoce vašeho života.
Zdroje: www.ekovanoce.cz; Ekologický institut Veronica
14.12.2021
Vyhlašujeme korespondenční soutěž pro žáky středních škol.
První kolo soutěže probíhá do 20. 11. 2021. Více informací a soutěžní otázky naleznete na stránce Soutěže, kde naleznete i odkaz na formulář, kde můžete odpovědět.
Věcné ceny budou výhercům předány do konce prosince 2021.
Přejeme hodně úspěchů!
11.11.2021
Nejedno srdce milovníka přírody zaplesá při pohledu na vážku. Vážky, často přezdívané jako létající drahokamy, jsou tu s námi již 330 milionů let, a za tu dobu stačily osídlit jak tropy, tak mírné a studené oblasti téměř celého světa. Jejich existence bývala vždy spojená s určitým tajemnem a byla opředena mnoha mýty a pověstmi. Zatímco v Asii byly vážky považovány za symbol krásy, štěstí a odvahy, v Evropě je lidé spíše častovali přezdívkami „ďáblova létající jehla“ nebo „vodní čarodějnice“.
Barevnější než duha
Pozornost na nás vážky poutají svým nápadným zbarvením, jejich štíhlé, protáhlé tělo nabývá v závislosti na druhu vážky pestré škály barev, od zářivě tyrkysově modré, přes kovově zelenou k výrazně červené. Často u vážek narazíme na kombinaci více barev, případně pruhy a skvrny na těle i křídlech. Sameček a samička mívají často odlišné zbarvení těla i křídel, přičemž samečci bývají výraznější než samičky. Barva ale neslouží jen k tomu, aby samečci přilákali pozornost samičky. Například nápadné tmavé skvrny na křídlech motýlice lesklé (Calopteryx splendens) signalizují teritorium určitého úseku řeky, které většinou obývají. Platí, že samečci s většími skvrnami si mohou nárokovat již zabrané území. Velké diverzity dosahují i těla vážek – k nejmenším evropským vážkám řadíme 20–25 mm dlouhé šidélko lesklé (Nehalennia speciosa), naopak délky až 20 cm dosahují vážky obývající tropy střední a jižní Ameriky.
Draví lovci
Nejvyvinutějším smyslem vážek je bezesporu zrak – jejich složené oči tvoří jednotlivá očka, kterých může být u velkých druhů šídel až 30 000. Oči vážek dokáží rozpoznat polarizované světlo odražené vodní hladinou, takže dokáží spatřit vodní plochu z velké vzdálenosti bez ohledu na to, jak malá je. Vážky jsou také obratnými letci – například šídla a vážky mohou létat rychlostí až 60 km/h, velmi hbitě zatáčet, nebo dokonce létat pozadu.
Vynikající zrak v kombinaci s hbitostí a rychlostí dělá z vážek výkonné lovce. Dospělé larvy loví ve velké rychlosti za letu nebo z pohodlí úkrytu břehové vegetace. Opravdovými predátory jsou ale rozhodně larvy vážek žijící pod vodou. Ty se živí téměř vším, co se pod hladinou hýbe – vodním hmyzem, ale i drobnými pulci nebo rybím potěrem. Larvy vážek jsou na lov vybaveny doslova smrtící zbraní – vymrštitelnou maskou, kterou mohou vystřelit o polovinu délky svého těla. I to bývá důvod konkurence mezi některými druhy vážek. Například šidélka kroužkovaná (Enallagma cyathigerum) napadají samičky šídel královských (Anax imperator), protože larvy šídel jsou po vylíhnutí z vajíček velmi dravé a velkou část jejich potravy tvoří právě larvy mnohem menších šidélek.
Není páření jako páření
Bezesporu unikátní záležitostí je u vážek způsob jejich rozmnožování. Sameček se bez jakéhokoliv namlouvání se samičkou spojí. Páření začíná tak, že sameček uchopí samičku svými zadečkovými přívěsky za hlavou. Sameček má druhou sadu reprodukčních orgánů (tzv. sekundární orgány), jakýsi druh zásobního váčku umístěný za hrudí, který již naplnil spermatem z hlavních pohlavních orgánů z konce zadečku. Samička pak musí své tělo stočit pod samečka, aby mohla připojit svůj konec zadečku k jeho sekundárním orgánům a odebrat z nich sperma. Vyžaduje to mimořádnou hbitost, aby se podařilo toto spojení dovést ke zdárnému konci. Pářící se pár tvoří při tomto spojení tvar připomínající srdce.
Oplodněná vajíčka, kterých mohou být stovky až tisíce, vážky kladou do vody, kdy nejčastěji přistanou na plovoucí vegetaci a vajíčka kladou pod ni. Vážka žíhaná (Sympetrum striolatum) spolupracuje v páru – když je sameček připojený na samičku, vajíčka kladou spolu v kooperaci – vajíčka kladou pod hladinu vody za letu.
Z vajíček se líhnou larvy vážek, které pod vodou žijí po dobu několika měsíců až let. Průměrná délka života dospělých vážek je v závislosti na druhu většinou mnohem kratší. Například dospělé šidélko ruměnné (Pyrrhosoma nymphula) může žít v průměru 7 dnů, šídlo královské (Anax imperator) se dožívá v průměru 14 dnů, maximálně 60 dnů. Výjimku tvoří druhy, které u nás přezimují – je jím například šídlatka hnědá (Sympecma fusca), která se dožívá v průměru 6 měsíců.
Jak chráníme vážky v České republice
Dominantním prostředím jsou pro vážky vodní plochy, nejčastěji se tak s nimi setkáváme v blízkosti mokřadů, řek, drobných lesních potůčků, vlhčích luk a u různých typů vodních nádrží. Zahlédnout je ale můžeme také v lese, na zahradě nebo dokonce ve městě. Platí, že čím je zachovalejší životní prostředí, tím více druhů vážek můžeme na daném místě pozorovat.
Kromě toho, že jsou vážky pozoruhodné svou krásou a elegancí, jsou také symbolem zachovalých vodních ploch a mokřadů. Negativní zásahy lidské činnosti, jakými jsou zavážení nebo nedostatečná obnova mokřadů, nešetrné rybniční hospodaření, regulace vodních toků nebo nadužívání chemických přípravků v zemědělství vede k degradaci nebo likvidaci přirozeného prostředí vážek a nejrůznějších rostlin a živočichů. V současné době je v České republice evidováno 74 druhů vážek, z nichž je 44 % zařazeno do různých kategorií ohrožení (dle Červeného seznamu IUCN k roku 2017).
Český svaz ochránců přírody (dále jen ČSOP) pečuje o řadu mokřadů, tůní a rybníků a přibližuje tato místa veřejnosti. Vyhlašuje rok 2021 Rokem vážek, kterým by rád upozornil na ohrožení vážek a vyzval veřejnost k zapojení do jejich ochrany. Nabízí však také finanční pomoc dalším subjektům, které by se chtěly do ochrany (nejen) vážek zapojit. V rámci Národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity mohou spolky žádat o finanční podporu jak na mapování vzácných druhů, tak na drobnější praktická opatření v terénu, mimo jiné právě třeba na obnovu tůní, které potřebují vážky pro své přežití. Aktuální informace k plánovaným akcím spojených s Rokem vážek (vycházky, soutěže či výstavy) naleznete na webových stránkách www.csop.cz.
Zapojit se do ochrany vážek můžete i vy! Vědci z Ostravské univerzity vytvořili mobilní aplikaci Lovec vážek CZ, která umožňuje rozpoznat druh vážky a dozvědět se zajímavosti z jejího života. Získaná data z daného místa můžete odeslat s připojenou fotografií do databáze, a přispět tak k vědeckému výzkumu, který umožní zlepšit ochranu nejen vážek. Více informací k aplikaci i návod na její stažení naleznete na tomto odkazu: https://www.osu.cz/23249/lovec-vazek-miri-do-webovych-prohlizecu/.
Autor článku: Zuzana Mikulková, Nadace na ochranu zvířat
Zdroje informací:
https://www.ochranazvirat.cz/2021/03/09/o-vazkach-jejich-zivote-a-ochrane-v-ceske-republice/
24.09.2021
Ve dnech 22.-25.4.2021 proběhla v České Třebové v Parku Československých legií soutěž ke Dni Země a Dni skautů. Zúčastnilo se jí 122 návštěvníků, kteří odpovídali na 13 kvízových otázek. Úspěšně všechny otázky zodpovědělo 27 soutěžících. Jejich seznam bude uveden na facebookové stránce https://www.facebook.com/podorlicko a na webové stránce http://www.csop-podorlicko.org/ Úspěšní řešitelé si mohou vyzvednout věcné ceny v zahradě u Ekocentra Podorlicko v Podbranské ulici v úterý 4.5. od 16,00.
Podle reakcí návštěvníků a odpovědí v dotazníku se tato forma oslavy Dne Země a Dne skautů velmi líbila.
Úspěšní řešitelé mladší kategorie:
Adam Buchta
Vilma Voleská
Nina Řeháková
Karolína Síbrtová
David Bittner
Laurea Ema Dospělová
Matouš Hurt
Kuba Lainz
Michal Váně
Klára Valíková
Kačka
Tým Saturn ZŠ Habrmanova
Úspěšní řešitelé starší kategorie:
Filip Blaško
Andrea Ostruzsková
Šárka Doležalová
Miroslav Hurt
Šimon Jebousek
Tadeáš Štarha
Evelína Voleská
Alena Šplíchalová
30.04.2021
Zasáhla nás velmi smutná zpráva. V Agrate Brianza zemřel vědec, pedagog, skvělý mykolog a hlavně přítel a kamarád pan Luigi Villa. Spolu s Martinem Mičkou z České Třebové stáli u zrodu spolupráce mezi mykologickou asociací Bresadola (AMB) Gruppo Ercole Cantù a základní organizací Českého svazu ochránců přírody Podorlicko. Zde je vzpomínka Martina Mičky:
Poprvé jsme se setkali v červnu roku 2005, kdy jsem navštívil naše partnerské město Agrate Brianza a hned jsme našli společnou řeč. Nebyla to čeština ani italština, ale houby-funghi. Navázali jsme spolupráci, navštěvovali jsme se a uspořádali spolu několik výstav a to jak v České Třebové, tak v Agrate Brianza. Kdykoliv byla možnost procházeli jsme lesy, někdy v přátelské a živé debatě o houbách a někdy jen tak mlčky. Luigi nikdy nikam nespěchal a velmi rád si lehal pod stromy do mechů a poslouchal, jak příroda dýchá, pracuje, žije, tvoří...Luigi nezapomeneme, ciao amico Martin Mička.
03.05.2021
Ve dnech 22.4. až 25.4.2021 se v České Třebové v Parku československých legií u polikliniky bude konat akce Den Země. Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Podorlicko v České Třebové ve spolupráci s organizací Junák - český skaut, středisko Javor Česká Třebová připravily pro návštěvníky distanční soutěž. Na stromech v parku naleznete informace a kvízové otázky. Můžete se tak dozvědět, jak chránit přírodu, jak pomoci zlepšit životní prostředí i ledacos o skautingu v našem městě. Odpovědi můžete zaznamenávat na přiložené papíry nebo odesílat mobilem. Vyhodnocení kvízu proběhne v pondělí 26.4. 2021 a úspěšné řešitele budou čekat věcné odměny. V parku byla v roce 2018 vysazena lípa jako Strom svobody a nyní k ní přibyla pamětní deska.
Milí přátelé,
pomozte nám propagovat naše video (č.7) o ptáčcích ke Dni Země a hlasujte do 23.4. na krajském portále https://ekoosveta.cz/den-zeme-2021 . Videa jsou až dole a hlasování ještě níž. Hana Grundová ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová
16.04.2021
V letošním předjaří bylo v České Třebové vykáceno mnoho stromů. Některé zásahy vyvolaly nevoli obyvatel města. Řada stromů byla vykácena z důvodu jejich špatného zdravotního stavu a nebezpečí zranění kolemjdoucích lidí, či majetku. Mnohé staré stromy mají od datlovitých ptáků vytesané dutiny, které jsou obývány ptáky, veverkami i jinými živočichy. Takové stromy se označují jako doupné stromy. Dutiny si zvířata upravují jako svoje hnízda, pelíšky. Pokácením stromu o ně přijdou.
Pomozte nám v České Třebové zmapovat doupné stromy, abychom příště mohli předejít jejich kácení nebo pro zvířata včas připravit náhradní obydlí.
Pokud najdete doupný strom, napište jeho umístění (adresu) případně polohu GPS, popište jeho stav, odhadněte, kdo v něm bydlí, pošlete nám do konce května fotografii stromu. Vše odešlete na adresu chupk@gmail.com. V průběhu června záznamy vyhodnotíme a zaneseme do mapy města.
Za ZO ČSOP Podorlicko Hana Grundová
13.04.2021
Akci Ukliďme Česko, - ukliďme Třebovou! jsme posunuli na velikonoční období 2.-5.4.2021. Pytlomaty budou dva. Jeden u Ekocentra Podorlicko v Podbranské ulici, druhý u naučné stezky (u fotbalového hřiště) v Rybníku. Více v plakátcích. Akce se koná také za podpory města Česká Třebová, Obce Rybník a městské společnosti Eko Bi. V České Třebové bude úklidová akce probíhat na základě domluvy organizátorů týden po hlavním celorepublikovém termínu, tedy od pátku 2. dubna do pondělí 5. dubna, kdy bude možné vyzvednout z pytlomatu u ekocentra na Podbranské ulici pytle na odpad, pracovní rukavice, provázek na zavázání pytle, organizační pokyny a drobnou odměnu.
Mezi privilegované oblasti sběru odpadků patří v letošním roce Alej Maxe Švabinského v serpentinách společně se stezkou Okruh liščí stopou. Sesbíraný odpad z této lokality bude možné zanechat na dvou označených místech. První se bude nacházet přibližně v polovině serpentýn u odbočky k bývalému přírodnímu divadlu. Druhé takové místo naleznete u autobusové zastávky Kozlov, kříž. Další oblastí, na kterou se bude úklid zaměřovat, je území od lokality U Dvora směrem na Skuhrov, kde bude možné odpady zanechat u Chaty U Floriána, nebo kontejnerových stání u letiště a v Hliníkách. Žádáme občany, kteří se rozhodnou uklízet v jiných než výše zmíněných lokalitách, aby pytle se sebraným odpadem odnesli do města a zde je řádně vyhodili do kontejnerů.
Děkujeme všem, kteří se rozhodnou spojit svoji procházku s pomocí přírodě v okolí našeho města.
26.03.2021
Vyhlašujeme korespondenční soutěž pro žáky středních škol.
Soutěžní otázky naleznete na stránce Soutěže.
30.11.2020
O odpadech bylo, a ještě bude řečeno hodně. Zkusme si však několik věcí zopakovat, protože planetu Zemi máme jen jednu, tak jako máme jeden život…
Situace kolem nemoci COVID-19 přináší mnoho a mnoho jednorázového materiálu, který celou planetu zatěžuje a vzhledem k nemožnosti jej standardně třídit (kontaminovaný nebo potencionálně kontaminovaný), bude tato zátěž jistě velkého rozsahu.
Patrně se nám nepovede virus a všechna omezení, co jsou s ním spojená, nějak zarazit, pokusme se však v souvislosti s možným příchodem dalších omezení a „strášáků“ o pár jednoduchých pravidel:
• Především si přestaňme říkat ono otřepané: „Stejně to celé nemá smysl, vždyť ONI TAM TO TAKY NEDĚLAJÍ…“ S tím v žádné oblasti života nikam nedojdeme.
• Zrevidujme si doma stav roušek-ústenek. Jednorázová, zakoupená v lékárně, bude snad již běžně dostupná, ale doma vyrobená je doma vyrobená. Můžete ji použít opakovaně, může být z příjemné látky a bude nám dobře sedět. Však už je máme od jara vyzkoušené…
• Zamysleme se nad tím, jak správně používat při nákupech jednorázové rukavice. Na co všechno s nimi vlastně saháme a jak s nimi potom naložíme? Naučili jsme se již účinně a pravidelně umývat ruce? To je základ. Pokud zrovna nesaháte na evidentně nebezpečný materiál jako třeba zdravotníci, mohou být jednorázovky zbytečné a často je k vidění, že po nákupu použité stejně skončily mezi potravinami v tašce…
• Další věc je také již „ohranou písničkou“ – nakupování do zásoby. Kdo si na jaře 2020 udělal zásobu trvanlivých potravin a má je ve spižírně doteď, dá jistě zapravdu, že je potřeba nakupovat s rozmyslem. Už jsme přece poučení a víme, že i když měla některá města vyhlášenou karanténu, hlady tam nikdo netrpěl. Ano, je pravda, že lidé dokážou ve strachu vykoupit vše, co je zrovna v akci, ale ekonomický přínos to pro domácnost nakonec nebývá, protože se hodně potravin nakonec vyhodí.
• Zkusme v nakupování něco nového – pokud třeba doma některé potraviny přesýpáme ze sáčku do hezké sklenice (třeba těstoviny) a sáček hned vyhodíme, objevme nedávno otevřenou úžasnou bezobalovou prodejnu Spižírna u Magdalény Na Splavě v České Třebové a vezměme si na potraviny svou sklenici s víčkem. Když pomineme škarohlídy, kteří hned řeknou: „To nemá smysl“ nebo „To je kapka v moři odpadků“, možná vás sortiment prodejny mile překvapí. A kdyby nic jiného, tak to v prodejně krásně voní a možná objevíte suroviny, které ještě neochutnali.
• Anebo – v srpnu 2020 začalo Město Česká Třebová pořádat farmářské trhy na Starém náměstí. Třebovanům trh v našem městě určitě chyběl, prodejců i návštěvníků bylo hodně. Ovoce, zelenina, sýry, uzeniny, pečivo, dobroty, hračky, vše čerstvé a kvalitní. A protože se zamýšlíme nad spotřebou zbytečných obalů – farmářský trh je to pravé místo, kde podpoříme české výrobce, kde si může každý uplatnit např. svoje látkové tašky nebo sáčky a odejít z nákupu s lepším pocitem.
Právě dobrý pocit a dobré činy jsou jedny z věcí, které dělají náš život lepším.
A jak řekl Vincent Van Gogh: „Výsledkem myšlení nemá být pocit, ale čin.“
01.09.2020
Zveme Vás na krátkou procházku VE STŘEDU 1. 7. 2020 od 15:30 za orchidejemi v našem okolí.
Sraz je v 15:30 v Semaníně na návsi, na programu je krátká vycházka po stezce ČSOP v délce asi 1,5 km.
29.06.2020
Zveme Vás na krátkou procházku v pondělí 29. 6 2020 od 15:30 za orchidejemi v našem okolí.
Sraz je v 15:30 v Semaníně na návsi, na programu je krátká vycházka po stezce ČSOP v délce asi 1,5 km.
Akce se konáá v rámci Roku orchidejí pořádaného ČSOP.
Plakát k akci je zde
23.06.2020
zveme Vás na zajímavou akci Městského muzea a galerie ve Svitavách, ZO ČSOP Rybák Svitavy, České společnosti ornitologické a České společnosti pro ochranu netopírů.
Jedná se vlastně o spojení dvou akcí, výstavy v muzeu a vycházku
Pozvánka do muzea na webových stránkách Městského muzea a galerie ve Svitavách
Od středy 13.2. ovládají spodní část svitavského muzeu okřídlení tvorové noci. Probíhá zde totiž interaktivní výstava Netopýři tajemní a zranitelní. Ta provadí návštěvníky úžasným a často neprávem zavrhovaným světem letounů. Výstava by měla pokračovat do 20. 9.
Pozvánka na vycházku na Facebooku Městského muzea a galerie ve Svitavách:
Radi bychom Vás pozvali na vycházku za ptactvem a netopýry Svitav. Tato jedinečná exkurze do neznámého světa našeho města proběhne v pátek 26.6. jako doprovodná akce k výstavě Netopýři tajemní a zranitelní, kterou můžete stále navštívit u nás v muzeu . Sraz je v 18:30 u Červené knihovny (Ottendroferův dům). Těšit se můžete na kroužkování ptáků, pozorování hnízdících rorýsů i jiřiček a sledování letounů, když opouštějí své denní úkryty. Připravena bude také ukázka práce s ultrazvukovými detektory na netopýří echolokaci.
Tak na viděnou!
23.06.2020
Zavítejte ve dnech od 15.6 do 19.6. 2020 od 9.00 do 17,00 v sobotu 20.6. od 9.00 do 16,00 do Ekocentra Podorlicko na výstavu fotografií čarokrásných vážek, které si v přírodě člověk málokdy stihne prohlédnout tak zblízka. Mladý fotograf Michal Hykel dokáže v přírodě zachytit a zvěčnit úžasné momenty. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s Městským muzeem a galerií Svitavy.
Dále budete mít možnost shlédnout pozoruhodný soubor kaktusů a netřesků s odborným výkladem Jiřího Grunda. Netřesky a kaktusy si zde můžete zakoupit a bude poskytnuto také poradenství pro začínající i pokročilé pěstitele.
08.06.2020
Přijďte oslavit příchod léta v neděli 21.6.2020 na naučnou stezku Údolím skuhrovského potoka. Tradiční vycházka se soutěžemi, zábavou a zajímavostmi bude připravena v čase 14 - 17,30 h. Na start v Rybníku U Hřiště přijďte mezi 14. až 16. hodinou.
Těší se na vás členové ZO Podorlicko Česká Třebová
31.05.2020
Záchranný transfer obojživelníků pomocí dočasných zábran u Přívratských rybníků se letos konat nebude. Vzhledem ke všem aktuálním zákazům nemáme jistotu, že bychom byli schopni zajistit každodenní sběr obojživelníků ze záchytných nádob. Obojživelníci jsou nejvíce aktivní večer, a to ve dnech, kdy v tuto denní dobu dosahuje teplota alespoň 5-10°C. V tuto dobu lze očekávat jejich zvýšený výskyt na silnici mezi Řetovou a autobusovou zastávkou Přívrat, křižovatka. V lese mezi Řetovou a lesní školkou jsou zábrany trvalé, s propustky pod vozovkou. Obojživelníci migrující touto cestou tím mají zajištěný bezpečný průchod až k rybníkům i v tomto roce.
Mapku s vyznačením míst, kde se můžete s migrujícími obojživelníky zejména v dubnu setkat, najdete v našich Plakátech.
Děkujeme, že jste ohleduplní nejenom k sobě a lidem ve svém okolí,
ale také k naší přírodě.
02.04.2020
Organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko s politováním oznamují, že úklidové akce naplánované na letošní jaro se z důvodu vyhlášení karantény nemohou v plánovaném rozsahu uskutečnit. Až krize pomine, zdravotní vycházka do přírody přijde vhod a sebrat pár odpadků cestou lze vždycky…
„Moc nás to mrzí, ale po dobu trvání nouzového stavu se akce zaregistrované na www.UklidmeCesko.cz nemohou uskutečnit. Stejně jako už roky vybízíme veřejnost k odpovědnému chování k přírodě a veřejným prostranstvím, vyzýváme nyní k odpovědnosti vůči našim spoluobčanům (v prvé řadě nejvíce ohroženým seniorům). Konání organizovaných úklidových akcí je do ukončení stavu nouze pozastaveno, stejně jako distribuce úklidových pomůcek (pytlů a rukavic). Až se situace uklidní, budou mít organizátoři možnost své dříve zaregistrované akce přesunout na nové termíny, s největší pravděpodobností podzimní,“ sdělil za organizátory Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.
„Měli jsme letos zaděláno na rekordní účast, o čemž svědčí k dnešnímu dni zaregistrovaných 2400 akcí. Byla připravena i rekordní podpora úklidů ve formě zásilek pytlů a rukavic. To vše teď ale musí počkat. Pokud situace dovolí, ve velkém to znovu rozjedeme na podzim,“ říká Kateřina Landová, která má v Českém svazu ochránců přírody na starosti komunikaci s dobrovolníky.
Nyní v první řadě respektujme nařízení vlády o omezení pohybu a omezení potkávání se (momentálně do 11.4.2020), zůstaňme, pokud možno doma s rodinou, užijme si společný čas, ukliďme si doma. Následně pak můžeme vyrazit do přírody a vycházku spojit se sesbíráním nalezených odpadků, nebo třeba pozorováním vracejících se ptáků, táhnoucích obojživelníků či hledáním zapomenutých mokřadů…
02.04.2020
Středa 25. 3. 2020 v 17:00 hodin
Dobrodružství experimentální archeologie - plavba po 8000 letech
Povídání Jardy Šplíchala účastníka expedic MONOXYLON o důvodech a průběhu tří mořských cest.
Expedice MONOXYLON, zkoumající kořeny evropské a středomořské civilizace, je úspěšně etablovaný mezinárodní vědecký a dobrodružný projekt prehistorické mořeplavby spojené s šířením zemědělství do Evropy. Na úspěšné výpravy Monoxylon I (1995) a Monoxylon II (1998) navázala aktuální expedice Monoxylon III, která ukazuje možnosti šíření raných zemědělských populací na Krétu za použití jednoduchých plavidel dlabaných z jednoho kmene.
Vstupné dobrovolné.
12.02.2020
Středa 1. 4. 2020 v 18,00
Přednáška Jaromíry Žáčkové o poznávání Kuby posledních let.
Vstupné dobrovolné.
12.02.2020
- nový kroužek
Přidej se – brzy začínáme! Mopíci jsou opět tady!
1. schůzka už 6. 2. 2020 v 15:30 hod.
- pravidelné schůzky zatím vždy ve čtvrtek 15:30 až 17:30
- sraz zatím vždy u Ekocentra Podorlicko, Podbranská 959, Č. Třebová
- budeš potřebovat oblečení a boty na ven, malou svačinku a pití, dobrou náladu
Informace: Alena Šplíchalová, tel: 734 236 028, mopici2.0@seznam.cz, přihlaste se max. do 29.2.2020
04.01.2020
pro přihlášené
Sobota 7. 12. 2018 v časovém rozmezí 13,30 – 15,00
Tradiční předvánoční akce. Do Ekocentra Podorlicko si můžete přijít postavit a nazdobit voňavou chaloupku z poctivého perníkového těsta a také drobné perníčky.
Díly na chaloupky budou připraveny pouze pro přihlášené.
Co je třeba udělat:
do 21.11.2019 se přihlaste na e-mailové adrese pernicky.csop@seznam.cz, nahlaste počet účastníků, pro které organizátoři napečou díly na chaloupky.
Co si přinést s sebou:
podložku z kartonu obalenou pečícím papírem (nebude k dispozici) a barevné zdobení (lentilky, perličky atd.). K dispozici bude poleva na ozdobení a slepení perníků.
Příspěvek na materiál – medovné je 60 Kč. Podpořeno Městem Česká Třebová
02.12.2019
Přednáška Káti Smrčkové a Báry Čížové
Pátek 6. 12. 2019 od 18:00
Srdečně vás zveme na přednášku o našem cestování po sultanátu Omán. Během 14 dní jsme navštívili ta nejzajímavější místa, která tato země nabízí. Kulturní zážitky střídaly výšlapy do hor a po zdolávání kaňonů následoval odpočinek na plážích a v poušti. Úžasné zážitky ještě podpořila pohostinnost místních obyvatel a výborného jídla. Omán je podle žebříčků OSN nejbezpečnější zemí v muslimském světě a 21. nejbezpečnější na světě vůbec a je ideální destinací pro zimní dovolenou v teple. Podělíme se s vámi o naše tipy, jak si tuto krásnou zemi užít sólo i bez cestovní kanceláře.
Plakát k akci zde
02.12.2019
Vyhlašujeme korespondenční soutěž pro žáky středních škol.
Zadání korespondenční soutěže naleznete zde
07.11.2019
Proběhne v Ekocentru Podorlicko 2. listopadu od 9 do 16 hodin. Plakát k akci zde.
Ráda bych Vás i Vaše rodiny a přátele ještě jednou pozvala na - snad zajímavou - akci do Ekocentra Podorlicko.
V tomto dušičkovém čase, kdy právě na sobotu hlásí předpověď poněkud nevlídné počasí, může přijít vhod šálek čaje z bylinek nebo třeba také dýňová polévka s kvasovým chlebem. Akce se koná od 9 do 16 hodin a pro návštěvníky by mělo být připraveno nejenom výše uvedené občerstvení, ale také pár zajímavých nápadů a námětů k zamyšlení. Těšíme se také na další nápady, které přinesou návštěvníci.
Věřím, že dobrých nápadů bude dost a škarohlídové žádní... Je totiž jednoduché říct, že je cokoliv zbytečné a každá snaha marná. Každý, kdo chce žít kvalitní život, by se měl o zdravý životní styl zajímat a také se třeba zamyslet nad současným konzumním životem i možnostmi v předcházení odpadům.
Co bude např. k vidění:
Pro děti jsou přichystány hry, kvízy a malá soutěž.
Přineste klidně na ukázku nebo ochutnávku to, co se Vám podařilo vyrobit, podělte se s ostatními o tom, jak dokážete šetřit přírodu, předcházíte odpadům, jak kompostujete apod.
Těším se na Vaši návštěvu, Alena Šplíchalová, tel: 734 236 028
31.10.2019
Středa 23. 10. 2019 od 17,00
Beseda Jana Betlacha - specialisty na kompostovací záchody
Ekocentrum Podorlicko
Nové poznatky ze severských zemí, USA, Austrálie, Nového Zélandu i dalších zemí světa. Ideální pro zahrádkáře, chataře a chalupáře. Možnost řešení pro parkoviště, cyklostezky, odpočívadla, parky, sportoviště, odloučená pracoviště a stavby. Nově alternativa pro rodinné domy.
Snadné řešení, jak ze suroviny nedělat odpad, jak jednoduše bez použití vody, chemie, kanalizace a septiků vyřešit základní lidskou potřebu a navíc pomáhat přírodě.
Součástí besedy výstava jednotlivých systémů. :-)
25.09.2019
Pořádáme pro přednášku paní Ing. Lenky Richterové z Institutu Cirkulární Ekonomiky, z.ú.
Dozvíte se mnoho zajímavého o věcech kolem nás, překvapivých faktů, bude prostor pro besedu.
Akce se koná ve středu 16.10.2019 v 17 hod v Ekoncentru Podorlicko.
Vstupné dobrovolné, občerstvení zajištěno.
Plakát k akci je zde
30.09.2019
Neděle 13. 10. 2019
Vycházka se soutěží pro rodinné i jiné týmy se koná na smyslově naučné stezce „Údolím Skuhrovského potoka“.
Start od 13,00 do 15,00 v Rybníku u kurtů na prvním stanovišti naučné stezky.
Cíl 15,00 - 17,00 v prostoru restaurace Nad Hrází.
Startovné 50Kč
Plakát k akci zde
02.10.2019
Již po šestnáct let každý rok o prvním říjnovém víkendu pořádala základní organizace Českého svazu ochránců přírody Podorlicko podzimní mykologické dny. Byla to nejenom výstava hub, ale i setkání mykologů a houbařů spojené s přednáškami a určováním donesených druhů hub.
Letošní ročník bude jiný. Členové ZO ČSOP Podorlicko přijali pozvání italských přátel a od 3. do 7. října 2019 se budou účastnit mykologické akce Mostra del Fungo v partnerském městě Agrate Brianza. Obvyklé třídenní mykologické dny v ekocentru Podorlicko nebudou.
V neděli 29.9. v 8,30 bude zahájena komentovaná mykologická vycházka. Sraz účastníku bude v parku Javorka u Hříbku. Průvodcem bude Martin Mička. Vycházka bude ukončena u restaurace Na Horách. Ve venkovním pavilonu restaurace bude od 13,00 do 17,00 výstava a určování nalezených hub. Pro děti bude v průběhu výstavy připravena soutěž.
Na listopad připravují ochránci přírody v ekocentru fotografickou výstavu hub a přednášku.
Kdo si chce užít větší výstavu živých exponátů hub, může navštívit výstavu Houby Svitavska, která se uskuteční od pátku 20.9. do neděle 22.9. v prostorách muzea ve Svitavách. Celou akci odstartuje ve čtvrtek 19.9. od 17:00. přednáška Terezy Tejklové „Méně známé druhy jedlých hub“.
V termínu od pátku 20.9. do neděle 22.9. bude probíhat také 33. výstava hub na zámku v Chocni. Připravují ji tradičně členové Mykologického klubu Choceň. Otevřeno bude v pátek od 8 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 17 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin.
25.09.2019
Akci pořádá ZO ČSOP Rypák Svitavy a Česká společnost ornitologická.
Rádi bychom Vás pozvali na Ptačí festival, který proběhne v sobotu 5.10. na Opatovských rybnících. Sraz je v 9:00 na hrázi rybníku Hvězda u Třebovic v Čechách. Vedle samotného pozorování ptactva (pravidelně se tu setkáváme například s orlem mořským, bekasinou otavní či čírkou obecnou) proběhne i kroužkování a soutěž pro děti.
Oficiální plakát i pozvánka na akci je na webu ZO ČSOP Rypák Svitavy nebo zde
02.10.2019
Neděle 29. 9. 2019 od 8,30
Sraz účastníků komentované vycházky je v České Třebové v parku Javorka u Hříbku. Průvodcem bude Martin Mička.
Vycházka bude ukončena u restaurace Na Horách. Ve venkovním pavilonu restaurace bude od 13,00 do 17,00 výstava a určování nalezených hub.
Pro děti bude v průběhu výstavy připravena soutěž.
Vstupné dobrovolné.
25.09.2019
Nastalo opět jaro a s ním každoroční migrace obojživelníků do Přívratských rybníků. Letos máme situaci o něco jednodušší díky trvalým zábranám postaveným v jednom z úseků. Přesto ale potřebujeme každé ráno zajistit zbývajících asi 900 m, které i letos budeme ošetřovat dočasnými zábranami.
Zájemci o spolupráci se mohou hlásit na telefonním čísle 731194787.
Podrobnosti k transferu budou jako obvykle umístěny na tomto webu, hledejte v menu webu část Transfer obojživelníků.
16.03.2019
Středa 17. 4. 2018 od 16:30 v Ekocentru Podorlicko
Velikonoční tvořivá dílna
Přineste si: syrová vejce (vařit se budou až na místě), lépe bílá než hnědá, doporučujeme již doma odmastit (octem nebo jarovou vodou), dále slupky z cibule a na batikování dámské punčochy, čerstvé rostlinky, lístečky, čtyřlístky, květy, případně krajky.
Příspěvek na materiál je 30,- Kč na osobu
Těšíme se na vás, dotazy můžete směřovat na tel: 734 236 028
Plakát k akci zde
16.03.2019
Neděle 14. 4. 2018 od 13:30 v Rybníku
Vycházka jarní přírodou s pozorovací soutěží na trase smyslově naučné stezky „Údolím Skuhrovského potoka“. Účastníci dostanou průzkumný list a na stanovištích je čekají zajímavá pozorování a jarní hry. V cíli budou pro účastníky odměny.
Start je od 13:30 do 15:00 hodin.
Začátek trasy je u prvního zastavení stezky u kurtů v Rybníku.
Cíl je u restaurace Nad Hrází. Startovné 50 Kč za průzkumný list.
Akce je podpořena Pardubickým krajem, Městem Česká Třebová a Obcí Rybník.
Plakát k akci zde
16.03.2019
Sobota 6. 4. 2019 od 13:00
Akce pro širokou veřejnost je součástí celostátní kampaně. Sraz ve 13 hodin před budovou firmy ORVOS Kozlovská 1733. Přijďte a přiložte ruku k dílu, ať jsou ty letošní vycházky o něco veselejší.
S sebou: vhodné oblečení (vhodné boty, oblečení, které si můžete ušpinit).
Organizátoři zajistí pytle a rukavice, drobné odměny.
Po akci opečeme špekáčky!
Akci Pořádá ZO ČSOP Podorlicko ZO ČSOP Zlatá studánka ve spolupráci s Městem Česká Třebová a firmou Eko Bi.
Kontaktní osoba: Pavel Suchý, 724 935 882
balderon@centrum.cz
Plakát k akci zde
16.03.2019
Zveme Vás spolu s Agenturou ochrany příroda a krajiny na nevšední fotografickou výstavu, kvalitních suchozemských i podvodních fotografií, které Vám ukáží život obojživelníků.
Vernisáž výstavy proběhne 10. 3. 2019 v 17:00 v prostorách Ekocentra Podorlicko
Výstava potrvá do 17.3.2019 a bude otevřena denně od 9:00 do 16:00
Plakát k akci zde
09.03.2019
Inspirativní příběh českých ekologů
Středa 20.2. 2019 od 18:00 v ekocentru Podorlicko v České Třebové
Dokumentární film Ekostory mapuje dějiny tuzemského ekologického hnutí a ochrany přírody v od 50. let do nedávné minulosti. Hlavním tématem filmu jsou však formy občanské angažovanosti. Snímek akcentuje nejrůznější způsoby občanské angažovanosti lidí, kterým záleželo na přírodě a stavu životního prostředí, ať už v období komunismu či v demokratickém státě. Jeho cílem je inspirovat těmito fenomény k vlastní aktivní občanské roli. Zprostředkovává širokou škálu aktivit, které může ve svém životě uplatnit každý občan.
Dokumentární film vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Partnery projektu jsou Lesy České republiky, s.p.
Plakát zde
18.02.2019
Sobota 1. 12. 2018 v časovém rozmezí 14:00 – 15:00
Tradiční předvánoční akce. Můžete si přijít postavit z perníku voňavou chaloupku nebo si nazdobit drobné perníkové ozdoby. Perníky budou připraveny pro přihlášené.
Co je třeba udělat: do 23.11.2018 se přihlaste na e-mailové adrese pernicky.csop@seznam.cz, nahlaste počet účastníků, pro které organizátoři napečou díly na chaloupky.
Co si přinést s sebou: podložku z kartonu obalenou pečícím papírem (nebude k dispozici) a barevné zdobení (lentilky, perličky atd.). K dispozici bude poleva na ozdobení a slepení perníků.
Příspěvek na materiál – medovné je 60 Kč.
Podpořeno Městem Česká Třebová
18.10.2018
Výstava Martina Bednáře a Jany Hůlkové
Po úspěšném prvním ročníku minulý rok je zde opět výstava čajových přebalů a výměnná burza. Tentokrát jsou přebaly ze všech koutů světa zaměřené na bylinky. Zároveň budou k dispozici ukázky jednotlivých druhů čajů,. Dále se můžete těšit na drobnosti ze světa sběratelů, ukázku sbírky visaček a krabiček a v neposlední řadě též můžete vyzkoušet teabags folding z přebytečných přebalů.
Vernisáž v sobotu 17. listopadu v 10:00.
Výměnná burza bude probíhat v sobotu a neděli 17.-18. listopadu od 10:00 do 17:00.
Výstava potrvá od soboty 17. do pátku 23. listopadu 2018.
Vstupné dobrovolné
Plakát k akci zde
31.10.2018
Přednáška Filipa Novák a Marie Novákové Kovářové
Čtvrtek 15. 11. od 17:30
Prezentace neziskové organizace Prales dětem, která působí a pomáhá v daleké Indonésii, a to nejen finančně, ale především aktivně chrání deštný prales a oceán, vzdělává místní komunitu a zapojuje ji do ochrany bohatství jejich země.
Filip s Marií, kteří jako uvědomělí turisté přicestovali do Indonésie a nastartovali spolupráci s organizací Prales dětem, Vám představí projekty Green Life, Blue Life, zaměřené na ochranu divoké přírody. Klíčovou částí programu bude propojení obecně platných principů s konkrétními příklady a zkušenostmi z praxe. Interaktivní prezentace bude prokládána množstvím fotek, které ukazují krásy indonéské přírody a smysluplnost celého projektu.
Vstupné dobrovolné.
Podpořeno Pardubickým krajem
18.10.2018
Přednáška fotografa Ondřeje Kováře
Čtvrtek 8. 11. od 18:00
Island býval považován za destinaci pro otrlé a zkušené cestovatele. Dnes se už ovšem nabízí spousta možností, jak tento nádherný ostrov poznávat i s celou rodinou. Přednáška o cestě jedné rodinky do země ohně a ledu aneb jak ne(o)trávit dovolenou na lehátku u móóóře.
Pořadatel ZO ČSOP Podorlicko. Vstupné dobrovolné.
Podpořeno Pardubickým krajem
18.10.2018
23.10.2018 proběhne slavnostní zasazení k výročí 100 let republiky
Od 16:00 bude vzpomínkové setkání u památné "Lípy republiky" na Novém náměstí. Lípa byla vysazena skauty v roce 1968.
Následovat bude průvod Habrmanovou a Masarykovou ulicí.
Od 16:45 výsadba stromu svobody v Parku Legií (u polikliniky) a hudební vystoupení pěveckého kroužku Gymnázia Česká Třebová
Budeme rádi, když se k nám přidáte.
Akci pořádáme v rámci kampaně Stromy svobody 1918 - 2018 ve spolupráci s organizacemi Junák - Český skaut, středisko Javor Česká Třebová a Nadace Partnerství.
Plakát k akci naleznete zde
03.10.2018
Zveme Vás na tradiční výstavu hub v Ekoncentru Podorlicko.
Pátek 5.10.2018 8:00 - 18:00 výklad pro školy, výstava
Pátek 5.10.2018 od 18:00 přednáška Ing. Marka Brtníka
Sobota 6.10.2018 9:00 - 17:00 výstava, mykologická poradna
Neděle 7.10.2018 9:00 - 14:00 výstava, mykologická poradna
Vstupné na výstavu: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč
Plakát k akci zde
03.10.2018
Vycházka se soutěží pro rodinné i jiné týmy se koná v neděli 23.9.2018 na smyslově naučné stezce "Údolím Skuhrovského potoka".
Start od 13:00 do 15:00 v Rybníku u kurtů na prvním stanovišti naučné stezky
Cíl bude otevřen do 17:00 v prostoru restaurace Nad Hrází
Startovné 50 Kč
03.10.2018
Stavba zábran letos proběhla v období Velikonočních svátků, oteplilo se a tak jsou se již obojživelníci probudili.
Stejně jako v předchozích letech, bude i letos potřeba dobrovolníků, kteří nám pomohou zajistit hladký průběh tohoto projektu. Pokud se chcete přidat nebo máte nějaké dotazy, obracejte se s nimi na Zuzanu Kubištovou (731 194 787, nebo zuzakubi@seznam.cz).
Průběh transferu můžete sledovat v sekci Transfer obojživelníků, stejně jako aktuální složení posádek.
Těšíme se na spolupráci,
Vít Bednář
03.04.2018
Vycházka jarní přírodou spojená s pozorovací soutěží na trase Smyslově naučné stezky údolím Skuhrovského potoka. Účastníci dostanou pracovní list a na stanovištích je čekají zajímavá pozorování a jarní hry.
V cíli budou pro účastníky odměny.
Trasa začíná u prvního zastavení smyslově naučné stezky (v Rybníku u tenisových kurtů). Trasa je vhodná i pro rodiny s kočárky.
Start v neděli 15.4.2018 od 13:30 do 15:00. Startovné 50 Kč za průzkumný list.
Cíl je u restaurace Nad Hrází v Srnově do 17:00
Těšíme se na Vás. Plakát zde.
28.03.2018
Milí přátelé, zveme Vás na další ročník úklidové akce, tentokrát si uklidíme oblast Podhorky.
Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.
Sebou si vezměte vhodnou obuv a oblečení. Organizátoři zajistí pytle i pracovní rukavice.
Kontaktní osoba: Pavel Suchý - více informací na pozvánce zde.
Sraz 7.4. v 9:00 u železného mostu před brankou ZKO Podhorka.
28.03.2018
Hydrogeologové manželé Kubíkovi nás seznámí se svým pohodovým letním putováním za sopkami po vzdáleném poloostrově.
Přednáška se koná v úterý 27.3.2018 od 18:00 v ekocentru Podorlicko
Vstupné dobrovolné, plakát k akci zde.
13.03.2018
Zveme Vás na povídání a promítání o životě obojživelníků a seznámení s projektem jejich záchranného transferu v oblasti Přívratu. Představíme výsledky výzkumu z minulých let a seznámíme Vás se situací ohledně stavby trvalých zábran.
Přednáší Vít Bednář a Hana Grundová ve středu 21.3.2018 od 18:00 v ekocentru Podorlicko
Vstupné dobrovolné, plakát k akci zde.
13.03.2018
Zveme Vás na přednášku Radka a Radima Urbánkových o úžasném Estonsku.
Ve středu 28.2. od 18:00 v Ekocentru Podorlicko
Plakát k akci zde
22.02.2018
Šumperský cestovatel absolvoval v roce 2017 měsíční výpravu po Gruzii, na které našlapal 2300 km. Přijdte si poslechnout jeho vyprávění o zážitcích.
Ve čtvrtek 15. 2. 2018 od 18:00 v Ekocentru podorlicko
Plakát zde
06.02.2018
Připravili jsme pro Vás velice zajímavou přednášku o netradičních způsobech hospodaření, které šetří přírodu i naši vlastní práci na zahrádce.
O rytí, pletí, válce s plevelem i škůdci, kombinování rostlin, zakládání nových záhonů a všem dalším co souvisí s péčí o zahrádku v netradičních metodách.
Během přednášky bude možnost nakoupit semínka starých, vzácných a méně známých druhů zeleniny a bylin.
Plakát k dispozici zde.
Přednáška se koná v Ekocentru Podorlicko ve středu 24. 1. 2018 od 18:00.
Vstupné dobrovolné
10.01.2018
Aktuálně probíhá příprava na změnu poskytovatele služeb webového prostoru. Neočekávané chování stránek proto v takovém případě prosím omluvte.
Vít Bednář
administrátor webu
18.12.2017
Soutěžte s naším sponzorem a vyhrajte věcné ceny! Soutěž běží do 14.12.2017.
Více informací na plakátku zde nebo na stránkách www.blizprirode.cz.
24.11.2017
Tradiční předvánoční akce. Můžete si přijít postavit z perníku voňavou chaloupku nebo betlém, nazdobit si drobné perníkové ozdoby. Perníky budou připraveny pro přihlášené.
Co je potřeba:
do 19.11.2017 se přihlaste na adrese pernicky.csop@seznam.cz, nahlaste počet účastníků, pro které organizátoři napečou díly na chaloupky a betlémy.
Co si přinést:
podložku z kartonu obalenou pečícím papírem (nebude k dispozici) a barevné zdobení (lentilky, perličky, atd.).
K dispozici bude poleva na ozdobení a slepení perníků a napečený perník.
Příspěvek na materiál - medovné - je 60,- Kč
Plakátek k akci naleznete zde.
Podpořeno Městem Česká Třebová
24.10.2017
Dílna nejen pro ženy
Čtvrtek 30. 11. 2017 od 17:30
Pod vedením zkušené lektorky Mgr. Lenky Svobodové zjistíte, které orgány jsou oslabené v zimě, jak oslabení předcházet, jaké jsou vhodné potraviny a cviky, objevíte kouzlo afirmací a zklidnění a další tipy na šťastně prožitou zimu.
Cena 250,-Kč. V ceně jsou materiály dílny a nápoje.
Na dílnu potřebujeme pohodlné oblečení, podložku na cvičení, případně lehkou svačinku.
Pořadatel: Mgr. Lenka Svobodová.
Přihlášky na e-mail lenka6311@seznam.cz nebo telefon 776 035 864 do 23. 11. 2017
24.10.2017
Vyprávění Lukáše Gerly, který se rozhodl, že stráví celé léto na severoamerickém kontinentě. Nejprve si zajistil práci v kempu, vydělal nějaké peníze a poté dvacet dní cestoval. O svých nejen cestovních zážitcích rád povypráví.
Pátek 24. 11. 2017 od 17:00, vstupné dobrovolné.
Pořádá ZO ČSOP Podorlicko
24.10.2017
ZO ČSOP Podorlicko vyhlašuje
korespondenční soutěž pro středoškoláky:
Podmínky soutěže jsou zveřejněny na přihlášce a www.ekovychova.cz a budou zaslány na zúčasněné školy.
Přihláška k nahlédnutí i stažení je zde
Termín podávání přihlášek je do 20. 11. 2017
Věcné ceny obdrží úspěšní řešitelé v průběhu prosince 2017.
29.10.2017
Zveme vás na výstavu ze sbírek místních sběratelů čajových přebalů. Vystaveny jsou nejzajímavější kousky, součástí výstavy je možnost nahlédnout i na nevystavené přebaly přímo ve sbírkách.
Součástí budou i ukázky ze sbírky čajových visaček, krabiček a další drobnosti. Budete mít možnost prohlédnout a vyzkoušet si čajové skládání - teabags folding.
Výstava probíhá 18. a 19. listopadu vždy od 9:00 do 17:00 v Ekocentru Podorlicko.
Plakátek k výstavě si můžete prohlédnout zde. Vstupné dobrovolné.
24.10.2017
Pořádá LINGVIA Group, o. s. Podrobnosti na plakátnicích nebo zde.
Probíhá 7. - 9.11.2017
25.10.2017
Neděle 15. října 2017
Vycházka se soutěží pro rodinné i jiné týmy se koná na smyslově naučné stezce "Údolím skuhrovského potoka".
Start od 13:00 do 15:00 v Rybníku u kurtů na prvním stanovišti naučné stezky.
Cíl v prostoru restaurace Nad Hrází.
Startovné 50 Kč.
13.09.2017
Srdečně Vás zveme na v pořadí již patnáctou výstavu hub a doprovodný program s mezinárodní účastí mykologů z italské organizace Gruppo micologico z partnerkého města Agrate Brianza. Překlad bude zajištěn.
Výstava:
Pá 6.10.2017 8:00 - 18:00
So 7.10.2017 9:00 - 17:00
Ne 8.10.2017 9:00 - 14:00
Vstupné na výstavu: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč
Přednášky:
Přednáška RNDr. Jana Borovičky PhD. "Houby a arzén" v pátek 6.10.2017 v 18:00
Přednáška Dott. Giampaolo Simonini "Hřiby" v sobotu 7.10.2017 v 18:00
Vstupné na přednášky dobrovolné
Všechny zmíněné aktivity budou probíhat v ekocentru Podorlicko
Plakát k akci zde
07.09.2017
05.09.2017
Připravujeme prodejní výstavu kaktusů, netřesků a bylinek. Během výstavy bude zajištěn odborný výklad a poradenství pro pěstitele.
Proběhne od středy 28. 6. do soboty 1. 7. 2017 každý den od 8:00 do 17:00.
Vstupné: dospělí 20 Kč, děti od pěti let 10 Kč
18.06.2017
04.05.2017
Stejně jako v předchozích letech se i letos s nástupem teplých rán bude potřeba připravit záchranný transfer obojživelníků v lokalitě Přívrat. Podrobnosti o průběhu transferu bude opět možné sledovat na těchto webových stránkách, v bočním menu hledejte Transfer obojživelníků.
Očekávaný termín stavby dočasných bariér: 20. 3. 2017
Kontakt: Vít Bednář, VitekBed@gmail.com, 776 859 318
Dobrovolných rukou není nikdy dostatečné množství. V případě libovolných dotazů, nebo pokud se chcete aktivně zapojit do terénních prací, nebojte se na mě kdykoliv obrátit.
Transfer bude probíhat v podobném režimu jako v minulých letech. Očekávané časy odjezdů jsou: ve všední dny kolem 6:00, jinak 8:00. Po domluvě je možné vyzvednout i jinde než u Ekocentra. Doporučená obuv: obuv vhodná do rozbahněné oranice. Ostatní ochranné pomůcky budou k dispozici.
Informace k stavbě trvalých zábran poskytnu na vyžádání.
Těším se na spolupráci,
Vít Bednář
19.03.2017
Akce pro širokou veřejnost je součástí celostátní kampaně. Cílem úklidu bude sběr odpadků v okolí řeky Třebovky v úseku Bezděkov až Zámostí.
Sraz v sobotu 8.4. v 9:00 je u „Domova pro seniory" Bezděkov 918.
Předpokládaný konec akce: 11:00.
Na sraz přijďte vhodně oblečeni (vhodné boty, oblečení, které si můžete ušpinit). Organizátoři zajistí pytle a rukavice, drobné odměny.
Kontakt na organizátora: Pavel Suchý, balderon@centrum.cz, 724935882.
K akci se můžete přidat také na stránkách události na Facebooku .
Samotné hlavní akci bude předcházet ještě "před- úklid", který bude ve čtvrtek 6.4.2017 odpoledne v parku na Zámostí.
19.03.2017
Čtvrtek 23.3.2017 od 18,00
Přednáška Mgr. Lenky Svobodové
Dozvíte se, jaké jsou potřebné živiny v naší stravě, čeho se snažit vyvarovat, specifika pro některé věkové nebo zájmové skupiny, co ukazuje „chytrá váha“, jak zhubnout zdravě a váhu si udržet a další postřehy.
Vstupné dobrovolné
20.02.2017
Čtvrtek 9.2. 2017 od 18,00 v ekocentru Podorlicko v České Třebové
Dagmar, Tubork, Kaplický a spousta jízdních kol – všednost a překvapivost Dánska
Kdo byl Poul la Cour? Jak vysoká je nejvyšší hora Dánska? Kde se nachází největší stabilní spalovací motor na světě a k čemu sloužil? Který skanzen dokáže nabídnout pohled do domácnosti dokonce až ze 70. let 20. století? To vše nabízí nahlédnutí do země, kde nechali své stopy Vikingové, Přemyslovci, Tycho de Brahe i architekt Jan Kaplický.
Plakát k akci naleznete zde.
29.01.2017
Pravidelně nepravidelný Herní víkend pořádaný hením klubem Griffin ve spolupráci s ČSOP Podorlicko Česká Třebová a DDM Kamarád Česká Třebová.
Téměř nonstop hraní moderních deskových a karetních her. Ve fondu je na výběr přes 100 druhů deskových her. Hry milerádi vysvětlíme a zahrajeme. Herní poradna pro hry, které máte doma a nevíte si s nimi rady, k dispozici. Občerstvení zajištěno. Přespání umožněno za poplatek 40 Kč za osobu a noc. Vstupné na celý Herní víkend 30 Kč.
Těšíme se na vás!
Plakát zde
09.01.2017
Zveme Vás na povídání cestovatele Jiřího Pesana Pavlouška o pěších turistických toulkách v okolí Bajkalu. tipy na netradiční dovolenou s čistou hlavou
Koná se ve čtvrtek 12. 1. 2017 v 18:00 v Ekocentru Podorlicko. Vstupné dobrovolné.
09.01.2017
Český svaz ochránců přírody Podorlicko v České Třebové vyhlašuje fotografickou soutěž na téma Probouzení přírody.
Uzávěrka fotosoutěže je 30.10.2016
Více informací včetně plakátu v sekci soutěže.
01.09.2016
Neděle 16.10.2016 od 14:00
Vycházka pro rodinné i jiné týmy se soutěží na téma "Barvy podzimu" se koná na smyslově naučné stezce "Údolím Skuhrovského potoka". Letos trasa povede kolem nového totemu, ochutnáte pečené brambory, vyzkoušíte přírodní barvy.
Start od 14 do 16 h v Rybníku u kurtů na prvním stanovišti naučné stezky
Startovné 50 Kč
18.09.2016
V neděli 16. 10. 2016 bude v obci Rybník-místní část Srnov, která sousedí s Českou Třebovou představen nový totem. ...
Celá tisková zpráva je k zobrazení zde nebo k nalezení v menu v oddělení Tiskové zprávy.
Letošní podzimní akce Rodina na stezce začíná v neděli 16. 10. 2016 od 13:00 na prvním stanovišti smyslově naučné stezky v Rybníku u kurtů. Jedná se o vycházku se soutěží rodinných týmů. Vyvrcholením této akce bude Slavnost nového totemu, která začne v trampském duchu v 16:00 na stanovišti U totemu.
10.10.2016
Proběhne v Ekocentru Podorlicko, Podbranská 959
Výstavou provází mykolog Martin Mička.
Pátek 7.10.2016 od 8:00 do 17:00 výstava a program pro školy
Pátek 7.10.2016 od18:00 přednáška Michala Mikšíka "Jarní houby"
Sobota 8.10.2016 od 9:00 do 17:00 výstava a poradna
Neděle 9.10.2016 od 9:00 do 15:00 výstava a poradna
Vstupné na výstavu: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč, učitelé zdarma
Plakát k akci zde
18.09.2016
Mykologická vycházka s Martinem Mičkou se bude konat v neděli 2.10.2016
Sraz v České Třebové v Javorce u hříbku v 9,00
18.09.2016
8. - 11. 9. 2016
Výstava rostlin z místních sbírek představí kaktusy a sukulenty z celého světa. Během výstavy bude zajištěn odborný výklad, pěstitelská poradna a prodej.
Výstava bude otevřena od čtvrtka 8.9. do soboty 10.9 od 9 do 17 hodin a v neděli 11.9. do 16 hodin.
Plakát k výstavě naleznete zde.
01.09.2016
2. - 11. 9. 2016
Výstava českotřebovského fotografa a milovníka přírody Květka Kubišty představí výběr z jeho tvorby. Výjimečné fotky hmyzu a rostlin byly pořízeny převážně makroobjektivem v posledních letech. Snímky nám umožní uvidět krásy přírody běžným okem neviditelné.
Vernisáž proběhne v pátek 2.9. v 17:00
V dalších dnech bude výstava otevřena od 3.9. do 10.9. od 10 do 17 hodin v neděli 11.9. do 16 hodin
Plakát k výstavě naleznete zde
01.09.2016