ZO ČSOP - Podorlicko

Česká Třebová

Naučné stezky

Stezka Rybník - Skuhrov

sponzor

Smyslově naučná stezka „Údolím Skuhrovského potoka“ byla otevřena v dubnu 2002.

Na trase stezky je 20 informačních tabulí. Většina tabulí obsahuje, kromě odborných informací, také žlutě označené texty vybízející k smyslovému vnímání. Například tabule u nádherného totemu informuje nejenom o historii a vzniku totemů, ale obsahuje i návod na aktivitu Hlasy přírody. Právě pro smyslová vnímání obsahuje stezka řadu doprovodných zařízení například čichárium, dendrofon, čtení hmatem.

Metodicky jsou aktivity i text informačních tabulí zpracován ve variantách pro děti a dospělé. Stanovitě podporující smyslové vnímání jsou vhodná i pro mentálně postižené spoluobčany.

Stezka má tři varianty tras. Všechny trasy začínají v obci Rybník u fotbalového hřiště:

Stezka má samostatnou webovou stránku stezky.csop-podorlicko.cz, na které si můžete prohlédnout jednotlivá stanoviště, fotografie z akcí, nabídku programů a nejbližších akcí.

O stezce byla natočena reportáž do pořadu ČT Toulavá Kamera s názvem Třebovské stěny. Odkaz zde.

mapka

Semanínská „stezka ČSOP“

Stezka ČSOP má 10 zastávek značených písmeny. Je páteřní osou tzv. semanínských stezek.

První zastávka na návsi je informací o historii obce a navazuje na informace v renesanční zvonici. Trasa stezky vytváří dvě smyčky, každou z nich je možné projít samostatně. První část vede nejprve do svahové bučiny zvané Bukáč k metr vysokému smírčímu kříži. Po okraji obecního sadu s výskytem orchidejí vede trasa ke staré kapli a údolím Smraďoch se zajímavými mechorosty a kapradinami zpět na okraj Semanína. Zde se nachází stanoviště knajpoviště – systém dřevěných nádrží určený k otužování. Druhá část stezky vás provede od knajpoviště bukovou alejí kolem vyhlídky na Třebovskou brázdu k rozcestí U salaše, kde můžete odbočit k portálům dvou štol, v nichž se na přelomu 19. a 20. století těžil lupek, a na závěr vám stezka ukáže ještě bývalé cvičiště armády zvané Střelnice. Z okraje Střelnice se pak můžete po silnici buď opět vrátit do obce, nebo zamířit na dva kilometry vzdálenou železniční zastávku Semanín.

Informace o dalších stezkách v lokalitě a mapky na www.obecsemanin.cz/stezky

O stezce byla natočena reportáž do pořadu ČT Toulavá Kamera s názvem Semanín. Odkaz zde.

logo ekocentra
. : Optimalizováno pro display širší než 900px : . : Statistiky měřeny TopListTOPlist : .